Wycieczka “Śladem bohaterów “Kamieni na szaniec”

Utworzono: czwartek, 28 kwiecień 2022

W dniu 28. kwietnia uczniowie klas 8a i 8b Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wolanowie pod opieką wychowawczyń, p. Anny Grzybowskiej i Małgorzaty Kuśmierczyk wybrali się do Warszawy na wycieczkę inspirowaną utworem Aleksandra Kamińskiego. “Kamienie na szaniec” to wyjątkowa pozycja w kanonie lektur obowiązkowych. Przybliża nam postacie trzech bohaterów- Alka, Rudego i Zośki, którzy “potrafili pięknie umierać i pięknie żyć”. Młodzi patrioci z zaangażowaniem służyli ojczyźnie, nie zapominając o wzajemnym braterstwie. Nasi wychowankowie rozpoczęli podążanie tropem absolwentów liceum Batorego od modlitwy nad ich mogiłami na Powązkach. Odwiedziliśmy następnie Muzeum Więzienia Pawiak. Na okupacyjnej mapie Warszawy Pawiak zajmował szczególne miejsce. Przez mury więzienia przewinęło się ponad 90 tysięcy osób, m.in. tu przetrzymywano po aresztowaniu Rudego. Kolejnym punktem naszej wyprawy było Mauzoleum Walki i Męczeństwa– muzeum mieszczące się w dawnej siedzibie Gestapo w alei Szucha, miejsce hitlerowskiej kaźni Polaków w Warszawie. To tam brutalnie przesłuchiwano Jana Bytnara. Dzięki rozmowie z przewodnikiem i obejrzeniu ekspozycji uczniowie utrwalali wiedzę o lekturze. Niezapomniane chwile spędziliśmy w Muzeum Powstania Warszawskiego. W niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna oddziaływała obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i efekty multimedialne przybliżały powstańczą rzeczywistość, prezentując chronologię powstania. Zadumani, refleksyjni wróciliśmy w godzinach wieczornych do domów.

Opracowała Agnieszka Wlazło

Tuesday the 16th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.