Morze nasze morze ...

„Myślałem, że jadę nad morze,
a byłem nad morzem, na pustyni, w górach i w lesie”
- uczeń klasy III D

W dniach 21 – 25 maja 2018 r. uczniowie klasy III D i III B, pod opieką p. Renaty Bieniek i p. Małgorzaty Kuśmierczyk wzięli udział w wycieczce nad Morze Bałtyckie.
Była to okazja do spotkania z historią – zwiedzaliśmy i podziwialiśmy stare miasto w Toruniu, stare miasto w Gdańsku, Westerplatte, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, pomnik Stoczniowców Gdańskich, okręt wojenny ORP Błyskawica oraz zamek krzyżacki w Malborku.
Podczas wycieczki podziwialiśmy piękno flory i fauny nadmorskiej, spacerując po Słowińskim Parku Narodowym oraz obserwując zachowanie fok w czasie karmienia w Fokarium Helskim.

Ten wyjazd dał nam również możliwość zobaczenia na żywo egzogeniczne form terenu, utworzonych przez morze, wiatr i rzekę. Spacerowaliśmy wąwozem chłapowskim brzegiem morza, weszliśmy na ruchome wydmy w Łebie, widzieliśmy jezioro przybrzeżne – jezioro Łebsko, podziwialiśmy klif, schodząc po nim z przylądka Rozewie, zobaczyliśmy deltę Wisły i opalaliśmy się na Mierzei Helskiej, na samym jej cyplu.
Podczas wycieczki podziwialiśmy panoramę Gdańska z okien Koła Widokowego i płynąc statkiem po Motławie, panoramę Sopotu – spacerując po molo, trzecie co do wielkości w Polsce jezioro Łebsko – płynąc po nim statkiem i Morza Bałtyckiego z latarni morskiej w Rozewiu.
Podczas wycieczki mieliśmy okazję widzieć z bliska stadion Ergo Arena w Gdańsku oraz jechać tunelem drogowym, biegnącym pod dnem rzeki Motławy.
Nasza eskapada była również spotkaniem z muzyką – wzięliśmy udział w koncercie organowym w Katedrze Oliwskiej.
Morze kojarzy się w bursztynem, a o tym, czym jest bursztyn i co można z nim zrobić, dowiedzieliśmy się uczestnicząc w zajęciach w pracowni bursztynu w Chłapowie.
Tego typu wyjazdy to nie tylko nauka, poszerzanie horyzontów i relaks, ale także integracja i zacieśnianie przyjaźni podczas spacerów, wieczornych rozmów, spotkania przy grillu, malowania twarzy (tzw. „zielona noc”) czy śpiewanie w autokarze.
Kotlina Kłodzka, Bieszczady, Morze Bałtyckie – aż by się chciało powiedzieć, że w przyszłym roku będziemy zwiedzać inny rejon Polski. Niestety, nauka w gimnazjum się kończy.

Renata Bieniek

Thursday the 28th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.