SPOTKANIE Z ZAGRANICZNĄ WOLONTARIUSZKĄ Z FUNDACJI IMIENIA ROBERTA SCHUMANA W WARSZAWIE – MAGDALENĄ REZO Z CHORWACJI

„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś.
Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań, złap w żagle pomyślne wiatry.
Podróżuj, śnij, odkrywaj.”

Mark Twain

Czy wiecie, że:
- W tym roku szkolnym obchodzimy 10. rocznicę spotkań z zagranicznymi wolontariuszami z Fundacji im. Roberta Schumana w Warszawie.
- Chorwacja uzyskała niepodległość w 1991 roku, wcześniej stanowiła część byłej Jugosławii. Zajmuje powierzchnię około 56 tys. kmi położona jest nad Morzem Adriatyckim, na ponad 1200 wyspach, z których tylko około 60 jest zamieszkałych.
- W Chorwacji znajduje się Hum, najmniejsze miasto świata, liczące 14 mieszkańców i zostało wpisane do księgi rekordów Guinnessa.
- Na wyspie Hvar znajduje się najstarszy w Europie teatr publiczny zbudowany w 1612 roku.
- W Nin koło Zadaru zlokalizowana jest najmniejsza katedra na świecie.
- W 1895 roku w mieście Sibenik na rzece Krka powstała pierwsza w Europie elektrownia wodna.
- W miejscowości Smiljan urodził się Nikola Tesla, wynalazca i inżynier, twórca radia.
- W 1906 roku Slavoljub Penkala wynalazł ołówek automatyczny i rodzaj pióra wiecznego.
- Wynalazcą daktyloskopii był Ivan Vucetic.

- W Chorwacji nakręcono wiele scen do filmu „Winnetou” i serialu „Gra o tron”.
- Chorwacką walutą jest kuna. Nazwa waluty pozostała po okresie średniowiecza, kiedy luksusowe i drogie futro kuny było środkiem płatniczym.
- Nazwa rasy psów Dalmatyńczyk pochodzi od Dalmacji – historycznej krainy Chorwacji.
- Dalmacja obejmuje pas pobrzeża Morza Adriatyckiego z przybrzeżnym wyspami, kilka tysięcy jaskiń, polja, podziemne rzeki, wywierzyska. Równolegle do wybrzeża położone są liczne wyspy będące fragmentami łańcuchów górskich. Dalmacja jest jednym z głównych regionów turystycznych Europy. Na wybrzeżu jest wiele kąpielisk morskich i uzdrowisk m.in.: Dubrownik, Split, Zadar, Szybenik.

Na te i wiele innych pytań uczniowie klas: II D i III D uzyskali odpowiedź, rozwiązując na komputerach quiz w języku angielskim, przygotowany i przeprowadzony przez naszego gościa – Magdalenę Rezo z Chorwacji.
            Rozwiązywanie quizu było bardzo emocjonujące dla uczniów, którzy pracowali w dwuosobowych grupach i chcieli zdobyć największą liczbę punktów oraz zaimponować swoją wiedzą i znajomością j. angielskiego zagranicznemu gościowi, nauczycielom i swoim kolegom.
            Druga część spotkania poświęcona była Dubrownikowi – miastu uznanemu przez niektórych za najpiękniejsze na świecie,  każdy powinien je zwiedzić. Magdalena opowiadała uczniom po angielsku o przepięknej architekturze, niezwykłej historii miasta, śródziemnomorskim klimacie, lokalnej kuchni, co powoduje, że Dubrownik jest najchętniej odwiedzanym przez turystów miastem Chorwacji. O niezwykłości Dubrownika świadczy fakt, że jego stare miasto zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego UNESCO.

Opowieści Magdy poparte były licznymi przeźroczami, ukazującymi urodę miasta. Uczniowie zadawali pytania w języku angielskim, wolontariuszka chętnie im odpowiadała.
            Na zakończenie spotkania Magdalena Rezo zaprosiła wszystkich uczniów do odwiedzenia jej przepięknej ojczyzny. Następnie dokonała pamiątkowego wpisu do kroniki szkolnej i wzięła udział w sesji zdjęciowej z uczniami i organizatorkami spotkania: Renatą Bieniek, Elżbietą Kacprzycką, Małgorzatą Kuśmierczyk i Magdaleną Zarębską.

Renata Bieniek

Friday the 19th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.