Najlepsi z najlepszych

Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas w Wolanowie 12. czerwca wzięli udział w festynie z okazji Dnia Dziecka zorganizowanym przez radomską Caritas w Pionkach. Uczestniczyły w nim dzieci i młodzież z diecezji radomskiej angażujące się w akcje pomocowe. Przygotowano dla nich wiele atrakcji, m.in. zabawy z animatorem ( chodziliśmy po linie!), „dmuchańce”, skoki na linach, zawody sprawnościowe, występy muzyczne. Z dreszczykiem emocji wolontariusze robili sobie zdjęcia z wężem boa. Był również czas na poczęstunek, choć największą popularnością cieszyła się wata cukrowa… Każdy wolontariusz został obdarowany prezentem.
estyn to także okazja do podsumowań. Ksiądz Damian Drabikowski i p. Iwona Stępniewska wręczyli dyplom dla najlepszego Szkolnego Koła Caritas. Spośród blisko 80. zarejestrowanych i działających na terenie diecezji radomskiej w tym roku wyróżniono koło z naszej szkoły! Wolanowscy wolontariusze nie kryli radości, a nagrodą dla najaktywniejszych okazała się darmowa wycieczka zaplanowana na wrzesień.
Nasi wolontariusze gorliwie pracowali cały rok , aktywnie angażowali się w kolejne akcje. Wiele razy wykazali się dobrocią serca, wrażliwością na potrzeby innych. Nigdy nie brakowało chętnych do udziału w kwestach.
Udało się zrealizować tak wiele, bo wiele osób nas wspierało – nauczyciele naszej szkoły, rodzice uczniów, dyrekcja placówki. Niemały udział w sukcesie koła ma również Urząd Gminy Wolanów, który często gwarantował środek transportu. Wszystkim dziękujemy!

Agnieszka Wlazło, Monika Gibała

Szkolne Koło Caritas pomaga!

Ostatnim działaniem naszego koła w bieżącym roku szkolnym była kwesta w GS w Radomiu. 26. maja 2023 r. wolontariusze z klasy 8a ze specjalnie oznakowanymi puszkami zbierali datki na osoby starsze i chore, które otrzymują wsparcie od radomskiej Caritas. Hojność darczyńców w tym wyjątkowym dniu cieszyła nasze serca, a w zamian młodzież szczodrze rozdawała uśmiechy i cukierki.  Jesteśmy dumni, że uczniowie naszej szkoły i tym razem zaangażowali się i poświęcili swój wolny czas, aby pomagać potrzebującym. W ten sposób udowodnili, że rozumieją sens słów Antonia Rosmini-Serbatiego: ,, Cokolwiek dobrego uczynimy naszemu bliźniemu, zyskuje na tym nasza dusza”.

Monika Gibała, Agnieszka Wlazło

 

Słodki Dzień Dziecka

W dniu 22. maja w naszej placówce SKC przeprowadziło zbiórkę słodyczy dla najmłodszych podopiecznych domów dziecka i świetlic socjoterapeutycznych prowadzonych przez radomską Caritas. Nasi wolontariusze chętnie osłodziliby dzieciom życie, wiec zgromadziliśmy dużo łakoci. Udało nam się zebrać: 8 bombonierek, 12 czekolad, 18 opakowań różnych ciastek, 16 opakowań gum i cukierków, 35 batoników, 9 sztuk żelków i soczków. Zebrane dary będą prezentem na Dzień Dziecka dla najmłodszych podopiecznych Caritas.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i dobroć serca!

 

Plastikowe nakrętki w naszej szkole zbieramy... Krzysia „motylka” wspieramy…Plastikowe nakrętki w naszej szkole zbieramy... Krzysia „motylka” wspieramy…

Już kolejny raz pod opieką pani Jadwigi Bednarek i pani Anety Dziedzic uczniowie z naszej szkoły wzięli udział z zbiórce plastikowych nakrętek na rzecz małego Krzysia Czupryna zmagającego się z rzadką i niezwykle ciężka chorobą EB (pęcherzowe oddzielanie się naskórka). Jego skóra jest tak delikatna, jak skrzydło motyla… Rani go dotyk, ubranka, nawet jedzenie… i cały czas potrzebuje kosztownych, specjalistycznych opatrunków.
Zbiórka plastikowych nakrętek po wodzie, sokach, płynach i szamponach odbyła się w naszej szkole 16 maja 2023 roku. Zebraliśmy ich dużą ilość, gdyż zawsze akcja ta cieszy się ogromnym zaangażowaniem całej społeczności szkolnej. Uczniowie oprócz możliwości pomagania, ochrony środowiska mieli także możliwość otrzymania dodatnich punktów z zachowania.

 Wszystkim dziękujemy za tak piękną i udana akcję!   

Jadwiga Bednarek

Wieczorek poetycki Szkolnego Koła Caritas

W czwartek 20. kwietnia wolontariusze - uczniowie klasy 7c na zaproszenie p. Iwony Stępniewskiej –opiekunki Szkolnych Kół Caritas naszej diecezji zaprezentowali dla Parafialnego Koła Caritas przy Parafii pw. bł. Annuarity i św. Michała Archanioła w Radomiu(Michałów) program artystyczny „Wieczór poetycki”. Zdolności młodzieży podziwiał również proboszcz tamtejszej parafii ks. kan. Kazimierz Marchewka.  Po występie uczniowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, podczas którego młodzi wolontariusze integrowali się ze seniorami. Uczniowie otrzymali słodkie upominki od proboszcza i opiekunki Szkolnych Kół Caritas.

M. Gibała, A. Wlazło

 

Zakręceni na loterii

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas w Wolanowie w dniu 14. kwietnia zorganizowali wesołą loterię. To kolejne z działań w ramach Tygodnia Dobra. Dzięki sponsorom uczniowie mogli zakręcić kołem i wylosować szczęśliwy los, a każdy wygrywał! Specjalnie oznakowaną puszkę szybko zapełnili datkami. Było przy tym dużo radości i frajdy, bo pomaganie zawsze cieszy!

Agnieszka Wlazło, Monika Gibała

Jemy i pomagamy.

Drugą akcją Tygodnia Dobra w PSP w Wolanowie była sprzedaż popcornu. Dzięki specjalnej maszynie przygotowały ją nauczycielki naszej szkoły- p. Monika Gibała i p. Karolina Kucharczyk. Gorącą i pachnącą kukurydzę kupowali uczniowie, pracownicy szkoły i rodzice, wrzucając do specjalnej puszki datki, które przeznaczone będą na finansowanie placówek prowadzonych przez Caritas.

Agnieszka Wlazło, Monika Gibała

 

DOBRY BIEG

Dnia 12. kwietnia rozpoczął się Tydzień Dobra w PSP w Wolanowie. Był on inspirowany Dniem Dobra- świętem, które zainicjowała Caritas, a obchodzonym w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Wolontariusze swoje uczynki miłosierdzia zaczęli od charytatywnego biegu. Za symboliczną złotówkę wrzuconą do puszki, z którą kwestowali członkowie Szkolnego Koła Caritas, chętni uczniowie biegli po medale i oceny celujące z wychowania fizycznego. Organizacją biegu zajęli się p. Małgorzata Kowalska i p. Ryszard Kosiec. Wspomagali ich nauczyciele wychowania fizycznego oraz wychowawcy klas 0-3. Dziękujemy!

Agnieszka Wlazło, Monika Gibała

 

Pola Nadziei

Kolejny raz nasza szkoła wzięła udział w akcji Pola Nadziei. Wspiera ona osoby chore i cierpiące. Jej symbolem są żonkile.  Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas 4. kwietnia wręczali żółte balony za drobne datki wrzucane do specjalnie oznakowanych puszek przekazanych następnie do radomskiej Caritas. Chętnych nie brakowało, co dobitnie świadczy o wrażliwości naszych uczniów.                                               

  Kochani, w Was nadzieja!

Agnieszka Wlazło, Monika Gibała

 

Dzień Kolorowej Skarpetki

Dzień Kolorowej Skarpetki przypada 21. marca, kiedy to obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Ze względu na organizowane w tym samym czasie rekolekcje wielkopostne Szkolne Koło Caritas w Wolanowie symbolicznie przypomniało społeczności szkolnej o tej okazji- wolontariusze udekorowali szkołę kolorowymi skarpetkami. Przypominały one o osobach dotkniętych tą chorobą, o potrzebie tolerancji i akceptacji, bo jak pisał Edward Stachura:

“Dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem nieba.”

Agnieszka Wlazło, Monika Gibała

22. Ogólnopolska Zbiórka Żywności „Tak. Pomagam!”

 

Makaron, ryż, kasza, kawa, herbata, cukier – te i inne produkty o długim terminie przydatności do spożycia są w okresie świąt nieocenionym wsparciem dla osób ubogich, bezdomnych, seniorów czy osób zmagających się z niepełnosprawnościami. 17 i 18 marca wolontariusze Caritas prowadzili zbiórkę żywności dla potrzebujących. Akcja „Tak. Pomagam!” odbywała się w supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych w całej Polsce.

W piątek 17 marca 2023 r. uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas w Wolanowie również uczestniczyli w tej akcji. Z wielkim zapałem i uśmiechem rozdawali ulotki, zachęcali klientów sklepu do przekazania artykułów, z których zostaną przygotowane paczki świąteczne dla podopiecznych Caritas. Uczennice z klasy 4c poświęciły swój czas, aby pomóc potrzebującym, odnosząc się do słów Matki Teresy z Kalkuty: „Nie martw się tak bardzo problemami, jakimi żyje świat, ale po prostu odpowiadaj na potrzeby konkretnych ludzi.”

Monika Gibała, Agnieszka Wlazło

 

 

Wednesday the 27th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.