Podzielmy się ciepłem!

Szkolne Koło Caritas przy PSP w Wolanowie włącza się w akcję radomskiej Caritas - zbiórki  skarpet dla osób bezdomnych. Zima w tym roku dopisała, temperatury często spadają poniżej zera. To może być groźne dla osób pozbawionych dachu nad głową. Dlatego zwracamy się z apelem do naszych uczniów:  do 5. marca przynoście do szkoły nowe skarpety, rozmiar I kolor dowolne. Będzie na nie czekało specjalnie oznakowane pudełko. Jak zawsze za udział w akcji możecie zdobyć punkty dodatnie z zachowania:
1 para = 5 pkt, maksymalnie 15 pkt.

                                                                                                                                              Opiekunowie SK Caritas

 

 

Dla naszych braci mniejszych....

 

“Schronisko dla bezdomnych zwierząt to chyba najsmutniejsze zwierciadło ludzkiej bezduszności. Spacerując między klatkami, widzisz przede wszystkim te oczy, pełne rozpaczy i tęsknoty, oczy śledzące każdy twój krok. Wciśnięte w siatkę klatek psie nosy, pełne wyrzutów miauczenie kotów.- czytamy na oficjalnej stronie radomskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Dlatego Szkolne Koło Caritas zwraca się do wszystkich uczniów naszej szkoły, by jak co roku wzięli udział w zbiórce darów dla podopiecznych tej placówki. W dniach 15 - 19 lutego przed głównym wejściem do szkoły można będzie zostawiać pożywienie: ryż, makaron, karmę suchą i w puszce, koce i ręczniki do ocieplania bud. Dary jak w każdej zbiórce podpisujemy (imię, nazwisko, klasa) . Każdy ofiarodawca może otrzymać maksymalnie 15 punktów z zachowania.

Zachęcamy do udziału w zbiórce!

Szkolne Koło Caritas

„Świąteczna paczka”

Hojność polega nie tyle na tym, aby dawać dużo, co na tym,
aby dawać w odpowiedniej chwili.”

Takim właśnie szczególnym momentem do okazania naszej życzliwości są zbliżające się święta Bożego Narodzenia.  Zawsze mamy coś, czym możemy się podzielić. Może ktoś potrzebuje twojego uśmiechu? Może komuś trzeba ofiarować swój czas? A może podzielić się zapasami ze spiżarni? Nasza szkoła regularnie bierze udział w akcjach charytatywnych, teraz również Samorząd Uczniowski, Szkolne Koło Caritas i Pedagog PSP w Wolanowie przeprowadzili w dniach 30 XI - 8 XII 2020 akcję „Świąteczna paczka”. Uczniowie i pracownicy szkoły w tym czasie przynosili produkty, które przeznaczono dla potrzebujących rodzin z terenu naszej gminy. W akcji wzięło udział 85 uczniów nagrodzonych punktami z zachowania. Oto zestawienie zebranych artykułów:

Czytaj więcej...

Jest taki jeden dzień...

 

„Jest taki wyjątkowy wieczór w roku, gdy wszyscy domownicy gromadzą się przy wspólnym stole. Jest taki wieczór, gdy gasną spory...
Wieczór, gdy łamiemy opłatek, składamy życzenia…
To noc wyjątkowa, jedyna, niepowtarzalna – noc Bożego Narodzenia…”

 

            Zachęcamy wszystkich uczniów (i tych młodszych i tych starszych) do uczestniczenia w przygotowaniach świątecznych. Jest to bardzo dobra okazja do wspólnego spędzania czasu, posłuchania, jak to dawniej było... Wspólne porządki, ubieranie choinki, pieczenie pierniczków, czy  zrobienie czegoś dobrego na pewno wprowadzi nas w świąteczny, wyjątkowy nastój...

 Zdrowych i wesołych świąt Bożego Narodzenia życzy zarząd SKC wraz z opiekunkami.

Opracowała Jadwiga Bednarek

MIKOŁAJKI W PARAFII WOLANÓW...

„Wiara w siebie jest jak wiara w św. Mikołaja. Pewnego dnia przynosi nam piękne prezenty.

            W niedzielę 6 grudnia 2020 roku, odwiedził parafię pod wezwaniem św. Doroty w Wolanowie bardzo oczekiwany gość – Święty Mikołaj! Wkroczył do świątyni ubrany w biskupie szaty, gdzie powitała go liczna rzesza dzieci. Przypomniał im o tym, co w życiu najważniejsze i zachęcał do dzielenia się miłością i dobrem… Na koniec hojnie obdarował najmłodszych prezentami.

            Szkolne Koło Caritas wraz Samorządem Uczniowskim także przygotowało słodką niespodziankę, ale dla starszych dzieci (już tych dorosłych) i po zakończeniu mszy częstowali wychodzących z kościoła cukierkami. Dzięki temu nie tylko na buźkach dzieci, ale także twarzach dorosłych pojawił się serdeczny uśmiech! Oczywiście pamiętali także o gospodarzach naszej parafii, którzy zawsze wspierają wszelkie nasze akcje wręczając im symboliczne, czekoladowe i bardzo słodkie Mikołajki...

Jadwiga Bednarek

Mikołajkowo....

6 grudnia to wyjątkowy czas. Dzień radości wszystkich milusińskich, najczęściej poprzedzony pisaniem listów z dłuuugim zestawem życzeń. Święty Mikołaj- grubiutki staruszek z białą brodą i rumianymi policzkami, w czerwonym kożuchu i puchatej czapce - zostawia prezenty pod poduszką. Maluchy wypatrują do późnej nocy jego sań zaprzężonych w renifery. Czy zawita on do każdego domu? Czy każde dziecko tego dnia otrzyma prezent? Aby wspomóc Mikołajową misję, wolanowskie Szkolne Koło Caritas przygotowało upominki dla dzieci w trudnej sytuacji, znajdujących się obecnie w Schronisku dla Bezdomnych prowadzonym przez Caritas Diecezji Radomskiej. Dzięki wsparciu szkolnego pedagoga, p. Barbary Waśkiewicz oraz prywatnych sponsorów mogliśmy w ten szczególny dzień obdarować upominkami najmłodszych podopiecznych tej placówki, pamiętając o słowach patrona naszej szkoły, św. Jana Pawła II, który głosił: "Brońmy się przed pozorami miłości, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą".

Agnieszka Wlazło

 

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA ...

Na wszystkich polskich cmentarzach w listopadzie zawsze płoną tysiące kolorowych zniczy,
a groby ozdabiane są pięknymi, barwnymi kwiatami, najczęściej chryzantemami.
I mimo smutku i tęsknoty za tymi, którzy odeszli na zawsze, jest to piękne i wzruszające święto.

            Listopad to jeden z najsmutniejszych miesięcy w polskim kalendarzu, który skłania nas do refleksji i zadumy. Szybko zapada zmrok, jest chłodno, szaro, mgliście... Zgodnie z polską tradycją, w pierwszych jego dniach czci się pamięć zmarłych. Przy mogiłach często gromadzą się całe rodziny, które modlą się, rozmawiają i wspominają zmarłych.

            Nasi wolontariusze zatrzymali się również przy opuszczonych mogiłach, o których nikt nie pamięta, i na nich stawiali lampki. Indywidualnie odwiedzali miejsca pamięci, takie gdzie w bestialski sposób hitlerowcy mordowali jeńców przebywających w obozie pracy przymusowej w Kacprowicach, także groby nieznanych żołnierzy w Kowali, Mniszku, Radomiu i Cerekwi.

 Jadwiga Bednarek

ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ…

Uśmiech, to taka krzywa, która wszystko prostuje!”

            21 lisptopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie święto jest obchodzone w ponad 180 krajach, w tym także w Polsce. Jego celem jest wzbudzenie pozytywnych emocji, których nam w ostatnim czasie epidemii brakuje… Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości.

            Z tej okazji Zarząd Szkolnego koła Caritas wraz z opiekunkami przesłał ciepłe życzenia i podziękowania naszej Dyrekcji, Nauczycielom, Księżom z parafii Wolanów oraz wszystkim Dzieciom i Młodzieży uczących się w naszej szkole… Dziękujemy Wam za współpracę i pomoc w realizowaniu wszystkich akcji wolontariackich, ponieważ być życzliwym, to być wrażliwym i otwartym na drugiego człowieka...

           I pamiętajmy, że pozytywna energia, którą wysyłamy innym ma moc uszczęśliwiania, nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.

            Przesłanie akcji jest bardzo proste:

BĄDŹMY ŻYCZLIWI CODZIENNIE, A NIE TYLKO OD ŚWIĘTA!

Jadwiga Bednarek

WSPOMNIENIE ŚW. TADEUSZA JUDY...

28 października jest obchodzone wspomnienie świętego Tadeusza Judy, który jest patronem naszego księdza Proboszcza. Z tej okazji odbyła się w Wolanowie uroczysta msza święta, po zakończeniu której czcigodnemu księdzu kanonikowi Tadeuszowi Kszczotowi przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas złożyli najserdeczniejsze życzenia...

Niech każdy dzień wypełnia ludzka życzliwość, a optymizm życiowy nigdy księdza proboszcza nie opuszcza… Niech Pan Bóg nieustannie obdarza drogiego nam Solenizanta swoim błogosławieństwem i potrzebnymi łaskami… Szczęść Boże…

  Opracowała Jadwiga Bednarek

NAD TWOJĄ MOGIŁĄ ...

 Właśnie matce poświęcił jeden ze swoich pierwszych wierszy Jan Paweł II.  
Emilii matce mojej…

„Nad Twoją białą mogiłą białe kwitną życia kwiaty o, ileż lat to już było bez Ciebie – duchu skrzydlaty…
Nad Twoją białą mogiłą od lat tylu już zamkniętą,spokój krąży z dziwną siłą, z siłą, jak śmierć niepojętą...”

            W październiku wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas z klasy 8a wraz z opiekunką Jadwigą Bednarek wzięli udział w pracach porządkowych na cmentarzu rzymsko – katolickim w Wolanowie. Jak co roku, zadbali o jeden z najstarszych pomników z 1799 roku, w którym jest pochowana bardzo młoda dziewczyna, która według legendy zginęła śmiercią tragiczną – porażona piorunem. Odwiedziliśmy także miejsce spoczynku żołnierza Stefana Kacprzaka walczącego pod Monte Cassino... Nasi kochani wolontariusze wzięli ze sobą także znicze i w zadumie zapalili je na  grobach odmawiając modlitwę za zmarłych

Jadwiga Bednarek

 

Ogólnopolska Zbiórka Żywności „TAK. POMAGAM”

„Starajmy się postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki.” 
Jan Paweł II

            Mija właśnie kolejny rok działalności naszego Szkolnego Koła Caritas. W tym trudnym dla wszystkich czasie mamy wyjątkową okazję dzielenia się dobrem, którzy z różnych życiowych powodów znaleźli się w ciężkiej sytuacji, również spowodowanej skutkami pandemii koronawirusa, że nie są sami. Produkty zebrane podczas zbiórki trafiają do podopiecznych Caritas (najbiedniejszych seniorów, dzieci, rodzin wielodzietnych, osób samotnie wychowujących dzieci, bezdomnych, chorych i bezrobotnych, a także do osób pracujących, których nie stać na zakup żywności).

Dzięki zaangażowaniu naszych uczniów, rodziców i nauczycieli w Ogólnopolską Zbiórkę Żywności przekazaliśmy 2 października 2020 roku radomskiemu Caritas:

Czytaj więcej...

Wednesday the 3rd. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.