Żonkilowe Pola Nadziei
W całej Polsce Caritas organizuje akcję Żonkilowe Pola Nadziei. Ma ona wieloletnią tradycję, wspiera osoby z chorobą nowotworową oraz działalność hospicjów. Nasi szkolni wolontariusze również przyłączyli się do akcji. W dniu 14. kwietnia obdarowywali symbolicznymi żonkilami lub żółtymi balonami za symboliczny datek do oznakowanej i zaplombowanej puszki. Zebrane fundusze zostały przekazane do radomskiej Caritas i wkrótce wspomogą leczenie chorych.
Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom, którzy zaangażowali się w akcję, ponieważ:
“Cokolwiek dobrego uczynimy naszemu bliźniemu, zyskuje na tym nasza dusza.”
Antonio Rosmini-Serbati
Szkolne Żonkilowe Pola Nadziei
Nadeszła wreszcie upragniona wiosna i zakwitły pierwsze kwiaty. Nasza szkolna żonkilowa rabatka również cieszy wzrok, a wolontariuszki z klasy 7b wraz z opiekunką zadbały o jej pielęgnację przed ogólnopolską akcją Żonkilowe Pola Nadziei. Kwiaty te symbolizują pomoc osobom cierpiącym, przebywającym w hospicjach. Nasza szkolna młodzież pokazała, że nie jest im obojętny los chorych ludzi.
Akcja “Kanapka”
Najpierw na lekcjach języka polskiego uczniowie klasy 4b uczyli się, jak prawidłowo zredagować przepis kulinarny. Rozmawialiśmy przy tym o zasadach zdrowego odżywiania. Następnie wcieliliśmy teorię w czyn- wspólnie przygotowaliśmy kanapki z dużą ilością warzyw i białka. Pamiętając o trwającym okresie Wielkiego Postu, podarowaliśmy je ubogim podopiecznym radomskiej Caritas.
W szkole, której patronem jest święty Jan Paweł II, staramy się wcielać w życie biblijne słowa:
“Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych,
Mnieście uczynili.”
Na niebiesko...
Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 2. kwietnia każdego roku od 2008, kiedy został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia poziomu wiedzy o autyzmie i budowania wrażliwości społecznej.
Dla naszej społeczności szkolnej problem integracji, akceptacji osób w spectrum jest bardzo istotny. Empatia i zrozumienie potrzeb drugiego człowieka to fundament budowania otwartego i przyjaznego świata. Dlatego wolontariusze Szkolnego Koła Caritas zainicjowali akcję “Na niebiesko”. By okazać wsparcie osobom neuronietypowym, zachęcili uczniów i nauczycieli do ubrania się w niebieskie stroje i wykonali pamiątkowe zdjęcie.
Jak głosił poeta, Edward Stachura:
“Dla wszystkich starczy miejsca
Pod wielkim dachem nieba.”
Świąteczna Zbiórka Żywności
29. marca br. w markecie Lidl w Radomiu wolontariuszki z klasy 7b wzięły udział w corocznej akcji zbiórki żywności i do specjalnie oznakowanego kosza zbierały artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia. Produkty te zostaną przekazane w formie paczek świątecznych dla podopiecznych radomskiej Caritas. Wiosenna atmosfera sprawiła, że darczyńcy szybko zapełnili kosz. Uczennice naszej szkoły poświęcając swój czas, udowodniły sens słów Ronalda Regana: „Nie możemy pomóc każdemu, ale każdy może pomóc komuś”.
Szkolny Dzień Kolorowej Skarpetki
21. marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. To święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Jego celem jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa. 21. marca - nie jest to przypadkowa data, gdyż osoby z tą chorobą w 21. parze chromosomów mają je trzy, zamiast, dwóch, co jest przyczyną wielu nieuleczalnych dysfunkcji. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje ONZ, a symbolem święta stały się kolorowe skarpetki – jest to tzw. "Dzień Kolorowej Skarpetki". Szkolne Koło Caritas w Wolanowie przyłączyło się do obchodów.
Na znak solidarności uczniowie założyli kolorowe skarpetki -w dwóch różnych kolorach lub w paski, w kropki, długie albo krótkie, tym samym wysłali sygnał, że akceptują odmienność osób z zespołem Downa. Charakter tego gestu był wesoły i przyjazny! Oby przyczynił się do niwelowania barier i przezwyciężania krzywdzących stereotypów.
Udekorowaliśmy także naszą szkołę przygotowanymi przez uczniów kolorowymi skarpetkami z papieru. Na korytarzach zrobiło się barwnie, oryginalnie, inspirująco. Nikt o szczególnych potrzebach nie jest nam obojętny.
Podsumowanie akcji zbiórki koców i ręczników
W dniach 20-24 lutego odbyła się pierwsza w nowym półroczu akcja Szkolnego Koła Caritas. Wolontariusze zbierali koce i ręczniki dla osób potrzebujących, w tym będących w kryzysie bezdomności. Dzięki uczniom, którzy odpowiedzieli na apel, zgromadziliśmy 10 ręczników i 20 koców. Przy wsparciu Urzędu Gminy w Wolanowie przekazaliśmy je do radomskiej Caritas.
Przypomnijmy słowa poety, Tadeusza Różewicza:
“Szukamy ciepła nawet w kubku z gorącą herbatą, w zaparowanych oknach, bo tak bardzo tęsknimy za ciepłą duszą...”
Dziękujemy, że w naszej szkole ciepłych dusz nie brakuje....
Dla hospicjum
Dzięki uprzejmości Urzędu Gminy w Wolanowie w dniu 27. lutego odwiedziliśmy siedzibę radomskiego Hospicjum Królowej Apostołów. Od 2003 roku niesie ono pomoc osobom dorosłym w terminalnym okresie choroby nowotworowej. Obecnie koordynuje budowę nowego domu hospicyjnego odpowiadającego na rosnące potrzeby Ziemi Radomskiej. Z okazji Światowego Dnia Chorego, który obchodzony jest 11. lutego, a ustanowiony przez papieża Jana Pawła II, przekazaliśmy na ten szczytny cel- budowę stacjonarnego hospicjum- pieniądze zgromadzone dzięki pracy wolontariuszy i opiekunów naszej szkoły.
Cieszy nas fakt, że uczniowie pamiętają również o chorych i cierpiących, o tych, którzy w ostatnich dniach swego życia wymagają stałej pomocy. Matka Teresa z Kalkuty twierdziła, że:
„Najgorszą chorobą nie jest trąd czy gruźlica, ale świadomość, że jest się nikomu niepotrzebnym, przez nikogo niekochanym, przez wszystkich opuszczonym.”
Dla hospicjum
W czwartek 23. stycznia zorganizowaliśmy Szkolny Dzień Popcornu. Przygotowane przez opiekunki SKC smakołyki można było kupować podczas przerw, a zebrana kwota w związku z przypadającym w lutym Dniem Chorego zostanie przekazana na budowę Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu. Dziękujemy za liczny udział w akcji.
Akcja Szkolnego Koła Caritas „Świąteczny stroik”
W okresie przedświątecznym wolontariuszki z klasy 7b wzięły udział w realizacji kolejnej akcji SK Caritas ,,Świąteczny stroik”. Przygotowały ozdoby i własnoręcznie wykonały piękne bożonarodzeniowe stroiki, które zostały przekazane do siedziby Caritas w Radomiu. Dekoracje te były dodatkiem do paczek żywnościowych dla podopiecznych radomskiej Caritas i z pewnością upiększyły ich świąteczne stoły. Ogromne zaangażowanie naszych wolontariuszek w realizację akcji łączy się z powiedzeniem: „Mały gest może zmienić czyjeś życie.”
NASZA SZKOŁA PAMIĘTA...
„Jest coś, co mrokom się opiera… Jest pamięć, a ona nie umiera…”
Listopadowa akcja „Nasza szkoła pamięta…” odbyła się w okresie od 25 października do 30 listopada 2024. Celem inicjatywy podjętej przez uczniów klas ósmych było upamiętnienie ważnych postaci oraz wydarzeń, które zapisały się w historii naszej ojczyzny i lokalnej społeczności. Na terenie naszej gminy znajdują się miejsca, w których spoczywają wybitne osobistości związane z Ziemią Radomską, mamy także cmentarze żołnierskie będące świadectwem patriotyzmu i burzliwych wydarzeń historycznych tego regionu. Uczniowie odwiedzali miejsca pamięci w Kacprowicach, mogiły żołnierzy walczących w Wolanowie, Kowali, Mniszku, Radomiu i Cerekwi. W miarę możliwości otoczone zostały także opieką opuszczone, zaniedbane stare groby. Modlitwa i zapalony znicz to z pewnością ważny gest i dobry przykład dla młodszych pokoleń.