VI Edycja Konkursu Wiedzy o Mazowszu – Kobiety Mazowsza

 

Tylko czasem przy tablicy,
Wiosną jakiś okularnik,
Skradnie swej okularnicy pocałunek
Wtem okular zajdzie mgłą,
Przemarznięte dłonie drżą
Potem razem w bibliotece,
I w stołówce, i w kolejce
Itp, itd,
Itd.”

 

W dniu 22 grudnia 2023r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Wolanowie zostało wystawione przedstawienie pt. „Szczególnie małe sny” na podstawie opowiadania Agnieszki Osieckiej pod tym samym tytułem. Scenariusz przedstawienia napisali uczniowie klasy 8a: Wiktoria Nowocień, Antoni Paździór, Tomasz Popis i Piotr Szymański, realizujący projekt edukacyjny pt. „Agnieszka Osiecka – kwintesencja poezji, po prostu artystka”.
W główne postaci przedstawienia wcielili się wyżej wymienieni uczniowie oraz zaangażowani przez nich koledzy z klasy 8a: Łukasz Pisarek, Rayan Obadi i koleżanki z klasy 7b – Natalia Głogowska i Wiktoria Wożniak. Obsługą sprzętu nagłaśniającego zajmowali się Mateusz Gibała i Jan Urban z kl. 8a.
Przedstawienie pt. „Szczególnie małe sny” było efektem końcowym projektu edukacyjnego realizowanego w ramach VI edycji Konkursu wiedzy o Mazowszu, którego tematem przewodnim są Kobiety Mazowsza, organizowanego przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty i Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego .
Patronat honorowy nad projektem objęła Fundacja im. Agnieszki Osieckiej – Okularnicy.
Projekt ten uczniowie zrealizowali pod opieką: p. Doroty Bujak, p. Renaty Bieniek i p. M. Kuśmierczyk. W obsłudze technicznej sprzętu nagłaśniającego pomagał uczniom p. Konrad Gałka, który uwiecznił też przedstawienie przygotowane przez uczniów na zdjęciach i nagraniu filmowym.

Renata Bieniek

 

„Anielska Choinka"

Na przełomie listopada i grudnia w naszej szkole Zespół Katechetyczny zorganizował konkurs „Anielska Choinka”.  Konkurs odbywał się w dwóch etapach dla klas 0-3 i klas 4-6. Wzięło w nim udział 84 uczniów. Prace były przepiękne, Anioły przeróżne, każdy bardzo ciekawy i wyjątkowy, dlatego Jury miało trudne zadanie. 19 grudnia 2023 roku  odbyło się wręczenie nagród.  Wręczyli je Pani dyrektor Bogusława Marszałek i Pan Dyrektor Zbigniew Sarnat.  Z prac została zorganizowana wystawa na korytarzu szkolnym przy sali nr.5, a świątecznie Anioły ozdobią kościół św. Doroty w Wolanowie. Dziękujemy bardzo wszystkim uczestnikom konkursu i sponsorom.  Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w kolejnych konkursach.

Czytaj więcej...

„Kobiety Mazowsza”

VI edycja Konkursu wiedzy o Mazowszu „Kobiety Mazowsza” organizowanego przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty,
Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli
pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego

„Kobieta jest jedną wielką epicką powieścią:
są w niej wszystkie wątki:
dramat, miłość, radość i codzienność.”

Irving Stone

W dniu 15 grudnia 2023r. w naszej szkole odbył się wieczór poetycko-muzyczno-wigilijny będący podsumowaniem projektu edukacyjnego pt. „Helena Mordak – twórczyni piękna za pomocą słów. Nauczycielka, poetka, regionalistka” oraz ostatnim spotkaniem wigilijnym uczniów klasy 8a, ich wychowawczyni – p. Doroty Bujak oraz rodziców.
Projekt zrealizowały cztery uczennice kl. 8a – Katarzyna Denis, Maja Gierasińska, Aleksandra Golińska i Aleksandra Myszkiewicz pod opieką: p. Doroty Bujak, p. Renaty Bieniek i p. Małgorzaty Kuśmierczyk. W realizację projektu zaangażowana została cała klasa 8a oraz dwie uczennice klasy 7b – Natalia Głogowska i Wiktoria Woźniak.
Uroczystość uświetnili zaproszeni goście: p. Ewa Markowska-Bzducha – wójt Gminy Wolanów, p. Bogusława Marszałek – wicedyrektor szkoły, p. Monika Lejzak-Pogoda – przewodnicząca Rady Rodziców, p. Maria Tomasik i p. Artur Mordak – dzieci pani Heleny Mordak, rodzice uczniów kl. 8a i 7b oraz pracownicy szkoły.
Podczas uroczystości, w świątecznej atmosferze i scenografii, wszyscy zebrani mogli wysłuchać wierszy napisanych przez p. Helenę Mordak w wykonaniu uczniów klasy 8a oraz kolęd zaśpiewanych przez Natalię Głogowską i Wiktorię Woźniak, a także zagranych na altówce przez Natalię i na akordeonie przez Tomasza Popisa.
Po recytacji wierszy, uczennice realizujące projekt przeprowadziły wywiad z p. Marią Tomasik i p. Arturem Mordakiem. Wywiad ten pozwolił wszystkim zebranym lepiej poznać p. Helenę jako matkę, żonę, nauczycielkę, poetkę i regionalistkę.
Następnie przyszedł czas na życzenia, podziękowania, połamanie się opłatkiem, wręczenie upominków przez Świętego Mikołaja i ucztę muzyczną w wykonaniu p. Artura Mordaka, który zagrał na własnym akordeonie kilka kolęd. Do wspólnego mini recitalu zaprosił też ucznia Tomasza Popisa.
Realizacje projektu i jego podsumowanie podczas piątkowego wieczoru było wietną okazją do poznania jednej z Kobiet Mazowsza oraz jej życia i twórczości, a także do miłego spędzenia czasu we wspólnym gronie.
Organizatorki dziękują wszystkim za przybycie i uświetnienie swoją obecnością tego wieczorku poetycko-muzyczno-wigilijnego.

Renata Bieniek

Powiatowy Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych

III miejsca w Powiatowym Konkursie Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych Let’s sing Christmas Carols and Songs.

 

18 grudnia 2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Żołnierzy AK 72 Pułku Piechoty w Mniszku odbył się  Powiatowy Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych Let’s sing Christmas Carols and Songs.
W konkursie wzięło udział 21 uczniów klas I-VIII z siedmiu szkół.
Naszą szkołę w kategorii klas 1-3 reprezentowali Azam Obadi (kl.2a) i  Kornelia Sławińska (kl.3b), a w kategorii klas 4-8 Maria Gierduszewska (kl.4a) i Wiktoria Woźniak (kl.7b).
Azam i Wikotira zajęli III miejsca w swoich kategoriach. Gratulujemy!!!

 

Konkurs „Moja Mała Ojczyzna

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie historyczno – fotograficznym pt. ”Moja Mała Ojczyzna”, zorganizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Żołnierzy 72 Pułku Piechoty Armii Krajowej. Celem konkursu było sfotografowanie miejsc historycznych swojej miejscowości i przekazanie krótkiej informacji na ten temat.
Uczennica klasy 6b, Lena Gibała, otrzymała wyróżnienie przez komisję konkursową.
Szkolnymi koordynatorami konkursu były panie: Beata Czerwińska i Monika Gibała przy wsparciu pani Ewy Kijas i Małgorzaty Bisińskiej-Siary.

Wyniki konkursu ,"Jesienna zakładka"

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych odbył się szkolny konkurs na jesienną zakładkę. Wzięło w nim udział  105 uczniów z klas 1 – 3. Organizatorem konkursu była biblioteka szkolna we współpracy z  p. A. Wlazło.
Prace konkursowe były niezwykle pomysłowe i estetycznie wykonane. Jury wyłoniło następujących zwycięzców:
Kategoria klasa I
I miejsce
– Amelia Antczak, 1a; Oliwia Nowocień, 1c; Zuzanna Ślizak, 1c;
II miejsce – Hanna Stanik, 1b; Oskar Figarski, 1b;
III miejsce – Pola Piątkowska, 1a;
Wyróżnienia: Franciszek Lisek, 1c; Julia Ferblik, 1c.

Czytaj więcej...

Konkurs „MÓJ RÓŻANIEC”

 

W październiku w naszej szkole uczniowie z klas II, III i IV pod opieką p. E. Kazała -Maziarz wzięli udział w konkursie i wykonali 72 różańce, wykazując się przy tym pomysłowością, umiejętnością dobrania i wyszukania odpowiednich i ciekawych materiałów, a nade wszystko pracowitością i dokładnością. Każdy różaniec był prawidłowo i pięknie wykonany dlatego Jury  miało bardzo trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzców, po burzliwych obradach Jury w składzie:

Czytaj więcej...

BohaterON w naszej szkole

Uczniowie z klasy 1c i klas 4 Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wolanowie uczestniczyli w ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię! 
Celem kampanii było upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocja historii Polski XX wieku.
Projekt BohaterON ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
W ramach realizacji projektu w klasach przeprowadzone zostały lekcje wg scenariuszy zamieszczonych na stronie bohateronwtwojejszkole.pl/materiały: „Bohaterem być kiedyś i dziś” (opowiadanie E. Piotrowskiej) oraz „Iskra nadziei” i „Mały” – roznosiciel nadziei (opowiadania M. Górskiej). Najmłodsi uczniowie za pośrednictwem obrazowego języka mieli możliwość dowiedzieć się, czy można zostać bohaterem, nawet, gdy nie ma wojny i jest się dzieckiem. Ci, nieco starsi - czwartoklasiści mogli poznać wydarzenia sprzed prawie 80 lat -  woja z perspektywy dziecka, które przez nią traci dzieciństwo i poczucie bezpieczeństwa.
Na zakończenie kampanii historycznej pierwszoklasiści wykonali kolorowankę pt. „BohaterON
w twojej szkole 2023”,
zaś uczniowie klas czwartych są autorami plakatów o tematyce historycznej oraz zdjęć w miejscach pamięci narodowej w Wolanowie i Chruślicach.
Na portalu www.wpis.dumni z powstańców.pl – nowym, wirtualnym miejscu pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim zamieszczone zostały zdjęcia z projektu BohaterON w naszej szkole.