Inne wydarzenia w Bibliotece

Statystyka czytelnicza klas II- VIII Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wolanowie

w I semestrze roku szkolnego 2020/2021

 

Czytelnictwo uczniów klas II-VIII Publicznej Szkoły Podstawowej w Wolanowie w lutym 2020 roku.

 

Razem wypożyczono 426 książek.


Pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej

 

 W dniu 28 lutego 2020 r. bibliotekę szkolną odwiedzili bajkowi bohaterowie. Zapraszali uczniów klas pierwszych do odwiedzin Książkowej Krainy:
„W tej niezwykłej krainie
Różne książki, książeczki
Znane wszystkim wierszyki,
Opowieści, bajeczki”.
Wróbelek Elemelek, krasnal Hałabała, Pinokio, Kaczka Dziwaczka, Miś Uszatek oraz Zajączek Szarek opowiadali o swoich przygodach oraz zachęcali do przeczytania o  dalszych losach w książkach:
„Kto podróże odbywa
Do Książkowej Krainy,
Spotyka wielu znajomych,
Bo ich tu zaprosiliśmy.
Lepiej można ich poznać,
Gdy się z nimi spotkamy…”.
Na spotkanie przybyła także Królowa Książka, która opowiedziała barwną historię swojego życia, prosiła o szanowanie książek oraz przekazała wychowawczyniom klas pierwszych ,,Prośby książki do czytelnika”.
Uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste  przyrzeczenie, że będą obowiązki czytelnika traktować z powagą i systematycznie wypożyczać książki.
W prezencie otrzymali piękne zakładki do książek wykonane przez uczniów naszej szkoły. Spotkanie z książkowymi bohaterami dostarczyło wszystkim wiele radości oraz niezapomnianych wrażeń. W bajkowe postacie wcieliły się uczennice szkoły podstawowej działające w aktywie bibliotecznym. Opiekę na uroczystością sprawowała p. Monika Gibała i p. Beata Rosińska.

 

                                  Opracowała: Monika Gibała

 

 

Kącik czytelniczy dla dzieci   

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa
jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

W naszej szkole urządzono specjalny kącik do cichego czytania, którego opiekunkami są p. Monika Gibała – bibliotekarz i p. Małgorzata Kowalska wychowawczyni klasy 2a.
Na korytarzu klas młodszych pojawił się regał z książkami, kolorowe pufy i dywan. Książki dla młodszych klas ustawiono okładkami do czytelnika, by przyciągnąć uwagę dzieci i by mogły one wybrać ciekawą lekturę.
Domowa sceneria tego miejsca robi wrażenie przytulności i zachęca do sięgnięcia po książki rozłożone na wyciągnięcie ręki. Niekrępująca atmosfera pozwoli wielu uczniom w czasie przerw lekcyjnych, jak również przed  i po lekcjach, zainteresować się literaturą dziecięcą.
Wychowawczynie klas młodszych i bibliotekarka wyjaśniły dzieciom zasady korzystania i zachowania się w tym miejscu. W Kąciku czytelniczym dzieci kształcą pierwsze nawyki czytelnicze, rozbudzają zainteresowanie słowem pisanym i odkrywają miłość do czytania.
Zapraszamy naszych milusińskich do korzystania z kącika!

 Opracowanie: M. Gibała i M. Kowalska

Statystyka czytelnicza uczniów klas II - VIII
za miesiąc styczeń 2020

Statystyka czytelnicza uczniów klas II - VIII 
w I semestrze roku szkolonego 2019/2020

Razem wypożyczono 3055 książek i 3230 podręczników.

Czytelnictwo uczniów klas II - VIII
Publicznej Szkoły Podstawowej w Wolanowie w listopadzie 2019 roku.

Razem przeczytano 633 książki

 

 

Uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej

W dniu 20 marca 2018 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania pierwszoklasistów na czytelników. Pasowanie poprzedzone zostało wizytą uczniów w bibliotece, gdzie poznali regulamin biblioteki, zasady zachowania się w bibliotece oraz jak wypożyczać książki. Z kart czarodziejskiej księgi dowiedzieli się, o co proszą książki:

„Nie pisz i nie rysuj na mych kartach,
Bo jeśli mnie zniszczysz, nie będę nic warta
Nie zaginaj rogów i dbaj o okładkę
Gdy przerwiesz czytanie, włóż we mnie zakładkę”      

Następnie pierwszoklasiści obejrzeli inscenizację bajek pt. „Baśniowy ambaras” i „Calineczka” zaprezentowane przez grupę teatralną „Limaki”. Grupę przygotował pan Kamil Woźniak, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie – Wydziału Aktorskiego. Pan Kamil od wielu lat współpracuje ze szkołami, prowadząc warsztaty teatralne z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Nad całością przedstawienia czuwały panie: Jolanta Prawda, Beata Rosińska, Lidia Gomuła i Anna Klusek. Za nagłośnienie odpowiadał pan Konrad Gałka. Po przedstawieniu uczniowie klas I a i I b złożyli przyrzeczenie:

„My uczniowie pierwszej klasy, uroczyście przyrzekamy, że będziemy książki kochać, krzywdy zrobić im nie damy. Wskazówek i rad książek będziemy słuchać z uwagą. Obowiązki czytelnika traktować z powagą. Przyrzekamy!”

Od tej chwili pierwszoklasiści są pełnoprawnymi czytelnikami naszej biblioteki i mamy nadzieję, że będą stałymi gośćmi w bibliotece i kontakt z książką sprawi im wiele radości i dostarczy niezapomnianych przeżyć i wrażeń.

Czytelnictwo - luty 2018

 

Czytelnictwo - kwiecień 2017

 

 „PRZYŁAPANI NA CZYTANIU”

W grudniu ubiegłego roku w Bibliotece Szkolnej ZSO – PSP i PG realizowano projekt edukacyjny w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Celem przedsięwzięcia było przygotowanie cyklu zdjęć czytelników, „przyłapanych” na czytaniu książek. Powstały piękne fotografie, pod czujnym okiem pań: Jolanty Prawdy, Janiny Laskowskiej, Beaty Rosińskiej, a ich autorką była uczennica klasy II d Sara Wordingham. Uwieńczeniem sesji fotograficznej jest wystawka zdjęć, eksponowana w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wolanowie. To działanie potwierdza, jak można w różnorodny sposób promować bibliotekę i czytanie książek, wykorzystując modę na fotografię.

„CAŁA GMINA CZYTA DZIECIOM”

 

         Fundacja „ABC XXI – Cała Polska Czyta Dzieciom” została założona w grudniu 1998 roku przez Irenę Koźmińską, która pełni w niej funkcję prezesa. Misją Fundacji jest wspieranie zdrowia emocjonalnego, psychicznego, umysłowego i moralnego dzieci i młodzieży poprzez działania oświatowe, edukacyjne, promocyjne i lobbingowe. Kampania ta  zachęca rodziców, wychowawców i innych dorosłych do codziennego co najmniej 20-minutowego czytania dzieciom. Fundacja przypomina także o potrzebie kontrolowania ilości i jakości programów telewizyjnych oraz gier komputerów W ramach tej akcji Biblioteka Szkolna ZSO – PSP i PG w Wolanowie przeprowadziła w dniu 10 czerwca 2016 r. kolejną edycję głośnego czytania najmłodszym.
Celem akcji było:

  • Rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów.
  • Wyrabianie pozytywnego nastawienia do czytania.
  • Promowanie głośnego czytania dzieciom.

W tegorocznej edycji do czytania zaproszone zostały  władze gminy i szkoły.
Wśród zaproszonych  gościliśmy:
p. Elżbietę Wertejuk – Dyrektora ZSO – PSP i PG w Wolanowie,
p. Marcina Ciężkowskiego – Przewodniczącego Komisji Oświatowej Urzędu Gminy w Wolanowie,
p. Sylwię Pieczeniak – Pracownika Urzędu Gminy w Wolanowie,
p. Agnieszkę Stanik – Pracownika Urzędu Gminy w Wolanowie,
p. Justynę Wojcieszak – Pracownika Gminnego Ośrodka Pomocy  Społecznej w Wolanowie,
p. Danutę Żuchowską  - Pracownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Wolanowie,
p. Marię Dorotę Skórnicką – Pracownika Gminnego Centrum Kultury w Wolanowie. 

         Na wstępie uczeń klasy szóstej przedstawił dzieciom krótką historię kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Uczniowie poznali też zalety czytania książek. Następnie przedstawiciele władz szkolnych i gminnych czytali fragmenty książki „Miś Uszatek” oraz „Most do Terabithii”. Dzieci bardzo zaangażowały się w odgadywanie zagadek dotyczących czytanego utworu.

Tym miłym akcentem zakończyliśmy realizację działań zaplanowanych w ramach programu ,,Książki naszych marzeń''.

 

Opracowanie
Jolanta Prawda

 

 

„Mistrz Pięknego Czytania” wybrany

W dniu 27 kwietnia 2016 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej wybieraliśmy Mistrza Pięknego Czytania. Organizatorem konkursu była Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół w Wolanowie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Wolanowie.  Do finału konkursu międzyszkolnego zakwalifikowało się 16 uczniów ze szkół podstawowych z terenu gminy Wolanów. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów wartościową literaturą. Komisja konkursowa oceniała płynność i wyrazistość czytania, bezbłędność, umiejętność budowania nastroju, wyrażanie emocji oraz dobór książki.  W pracach komisji uczestniczyli: p. Marianna Biesiadecka – sekretarz Rady Gminy w Wolanowie, p. Teodora Pietrzyk – emerytowana nauczycielka jęz. polskiego, p. Monika Dzik – instruktor  Gminnego Centrum Kultury w Wolanowie, p. Wojciech Marsula – dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Wolanowie.

         W I turze konkursu uczestnicy pięknie czytali fragment ulubionej, wybranej samodzielnie książki. Wybór książek był bardzo różnorodny. Wśród czytanych powieści znalazły się dzieła, zarówno z klasyki literatury, jak i literatura młodzieżowa współczesna. W II turze uczniowie czytali fragmenty książek, wskazanych przez Komisję, a wybranych z bogatego repertuaru biblioteki gminnej. Rywalizacja przebiegała w miłej atmosferze, a czas oczekiwania na wyniki umilił słodki  poczęstunek ufundowany przez miejscową piekarnię państwa Stefańczyków.

         Mistrzem Pięknego Czytania został uczeń PSP w Wolanowie Mikołaj Pikiewicz. Wyróżnienia zdobyli: Patrycja Kwiatkowska i Julia Kądziela, uczennice PSP im. Żołnierzy Armii Krajowej 72 w Mniszku oraz Kacper Odziemek, uczeń PSP im. Królowej Jadwigi w Sławnie. Naszym zwycięzcom nagrody ufundowali p. Adam Gibała – Wójt Gminy Wolanów, p. Elżbieta Aderek –  Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wolanowie, p. Elżbieta Wertejuk – Dyrektor ZSO – PSP i PG w Wolanowie. Organizatorzy dziękują uczestnikom konkursu oraz nauczycielkom ich przygotowującym.
Imprezę prowadziła p. Agnieszka Wlazło –nauczycielka języka polskiego wolanowskiego gimnazjum.

 

 Oprac. Jolanta Prawda

 

„PODRÓŻ  DO  STACJI  BIBLIOTEKA - KSIĄŻKA”