Inne wydarzenia w Bibliotece

Czytelnictwo uczniów klas II-VIII Publicznej Szkoły Podstawowej w Wolanowie w lutym 2020 roku.

 

Razem wypożyczono 426 książek.


Pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej

 

 W dniu 28 lutego 2020 r. bibliotekę szkolną odwiedzili bajkowi bohaterowie. Zapraszali uczniów klas pierwszych do odwiedzin Książkowej Krainy:
„W tej niezwykłej krainie
Różne książki, książeczki
Znane wszystkim wierszyki,
Opowieści, bajeczki”.
Wróbelek Elemelek, krasnal Hałabała, Pinokio, Kaczka Dziwaczka, Miś Uszatek oraz Zajączek Szarek opowiadali o swoich przygodach oraz zachęcali do przeczytania o  dalszych losach w książkach:
„Kto podróże odbywa
Do Książkowej Krainy,
Spotyka wielu znajomych,
Bo ich tu zaprosiliśmy.
Lepiej można ich poznać,
Gdy się z nimi spotkamy…”.
Na spotkanie przybyła także Królowa Książka, która opowiedziała barwną historię swojego życia, prosiła o szanowanie książek oraz przekazała wychowawczyniom klas pierwszych ,,Prośby książki do czytelnika”.
Uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste  przyrzeczenie, że będą obowiązki czytelnika traktować z powagą i systematycznie wypożyczać książki.
W prezencie otrzymali piękne zakładki do książek wykonane przez uczniów naszej szkoły. Spotkanie z książkowymi bohaterami dostarczyło wszystkim wiele radości oraz niezapomnianych wrażeń. W bajkowe postacie wcieliły się uczennice szkoły podstawowej działające w aktywie bibliotecznym. Opiekę na uroczystością sprawowała p. Monika Gibała i p. Beata Rosińska.

 

                                  Opracowała: Monika Gibała

 

 

Kącik czytelniczy dla dzieci   

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa
jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

W naszej szkole urządzono specjalny kącik do cichego czytania, którego opiekunkami są p. Monika Gibała – bibliotekarz i p. Małgorzata Kowalska wychowawczyni klasy 2a.
Na korytarzu klas młodszych pojawił się regał z książkami, kolorowe pufy i dywan. Książki dla młodszych klas ustawiono okładkami do czytelnika, by przyciągnąć uwagę dzieci i by mogły one wybrać ciekawą lekturę.
Domowa sceneria tego miejsca robi wrażenie przytulności i zachęca do sięgnięcia po książki rozłożone na wyciągnięcie ręki. Niekrępująca atmosfera pozwoli wielu uczniom w czasie przerw lekcyjnych, jak również przed  i po lekcjach, zainteresować się literaturą dziecięcą.
Wychowawczynie klas młodszych i bibliotekarka wyjaśniły dzieciom zasady korzystania i zachowania się w tym miejscu. W Kąciku czytelniczym dzieci kształcą pierwsze nawyki czytelnicze, rozbudzają zainteresowanie słowem pisanym i odkrywają miłość do czytania.
Zapraszamy naszych milusińskich do korzystania z kącika!

 Opracowanie: M. Gibała i M. Kowalska

Statystyka czytelnicza uczniów klas II - VIII
za miesiąc styczeń 2020

Statystyka czytelnicza uczniów klas II - VIII 
w I semestrze roku szkolonego 2019/2020

Razem wypożyczono 3055 książek i 3230 podręczników.

Czytelnictwo uczniów klas II - VIII
Publicznej Szkoły Podstawowej w Wolanowie w listopadzie 2019 roku.

Razem przeczytano 633 książki

 

 

Uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej

W dniu 20 marca 2018 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania pierwszoklasistów na czytelników. Pasowanie poprzedzone zostało wizytą uczniów w bibliotece, gdzie poznali regulamin biblioteki, zasady zachowania się w bibliotece oraz jak wypożyczać książki. Z kart czarodziejskiej księgi dowiedzieli się, o co proszą książki:

„Nie pisz i nie rysuj na mych kartach,
Bo jeśli mnie zniszczysz, nie będę nic warta
Nie zaginaj rogów i dbaj o okładkę
Gdy przerwiesz czytanie, włóż we mnie zakładkę”      

Następnie pierwszoklasiści obejrzeli inscenizację bajek pt. „Baśniowy ambaras” i „Calineczka” zaprezentowane przez grupę teatralną „Limaki”. Grupę przygotował pan Kamil Woźniak, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie – Wydziału Aktorskiego. Pan Kamil od wielu lat współpracuje ze szkołami, prowadząc warsztaty teatralne z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Nad całością przedstawienia czuwały panie: Jolanta Prawda, Beata Rosińska, Lidia Gomuła i Anna Klusek. Za nagłośnienie odpowiadał pan Konrad Gałka. Po przedstawieniu uczniowie klas I a i I b złożyli przyrzeczenie:

„My uczniowie pierwszej klasy, uroczyście przyrzekamy, że będziemy książki kochać, krzywdy zrobić im nie damy. Wskazówek i rad książek będziemy słuchać z uwagą. Obowiązki czytelnika traktować z powagą. Przyrzekamy!”

Od tej chwili pierwszoklasiści są pełnoprawnymi czytelnikami naszej biblioteki i mamy nadzieję, że będą stałymi gośćmi w bibliotece i kontakt z książką sprawi im wiele radości i dostarczy niezapomnianych przeżyć i wrażeń.

Czytelnictwo - luty 2018

 

Czytelnictwo - kwiecień 2017

 

 „PRZYŁAPANI NA CZYTANIU”

W grudniu ubiegłego roku w Bibliotece Szkolnej ZSO – PSP i PG realizowano projekt edukacyjny w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Celem przedsięwzięcia było przygotowanie cyklu zdjęć czytelników, „przyłapanych” na czytaniu książek. Powstały piękne fotografie, pod czujnym okiem pań: Jolanty Prawdy, Janiny Laskowskiej, Beaty Rosińskiej, a ich autorką była uczennica klasy II d Sara Wordingham. Uwieńczeniem sesji fotograficznej jest wystawka zdjęć, eksponowana w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wolanowie. To działanie potwierdza, jak można w różnorodny sposób promować bibliotekę i czytanie książek, wykorzystując modę na fotografię.

„CAŁA GMINA CZYTA DZIECIOM”

 

         Fundacja „ABC XXI – Cała Polska Czyta Dzieciom” została założona w grudniu 1998 roku przez Irenę Koźmińską, która pełni w niej funkcję prezesa. Misją Fundacji jest wspieranie zdrowia emocjonalnego, psychicznego, umysłowego i moralnego dzieci i młodzieży poprzez działania oświatowe, edukacyjne, promocyjne i lobbingowe. Kampania ta  zachęca rodziców, wychowawców i innych dorosłych do codziennego co najmniej 20-minutowego czytania dzieciom. Fundacja przypomina także o potrzebie kontrolowania ilości i jakości programów telewizyjnych oraz gier komputerów W ramach tej akcji Biblioteka Szkolna ZSO – PSP i PG w Wolanowie przeprowadziła w dniu 10 czerwca 2016 r. kolejną edycję głośnego czytania najmłodszym.
Celem akcji było:

  • Rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów.
  • Wyrabianie pozytywnego nastawienia do czytania.
  • Promowanie głośnego czytania dzieciom.

W tegorocznej edycji do czytania zaproszone zostały  władze gminy i szkoły.
Wśród zaproszonych  gościliśmy:
p. Elżbietę Wertejuk – Dyrektora ZSO – PSP i PG w Wolanowie,
p. Marcina Ciężkowskiego – Przewodniczącego Komisji Oświatowej Urzędu Gminy w Wolanowie,
p. Sylwię Pieczeniak – Pracownika Urzędu Gminy w Wolanowie,
p. Agnieszkę Stanik – Pracownika Urzędu Gminy w Wolanowie,
p. Justynę Wojcieszak – Pracownika Gminnego Ośrodka Pomocy  Społecznej w Wolanowie,
p. Danutę Żuchowską  - Pracownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Wolanowie,
p. Marię Dorotę Skórnicką – Pracownika Gminnego Centrum Kultury w Wolanowie. 

         Na wstępie uczeń klasy szóstej przedstawił dzieciom krótką historię kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Uczniowie poznali też zalety czytania książek. Następnie przedstawiciele władz szkolnych i gminnych czytali fragmenty książki „Miś Uszatek” oraz „Most do Terabithii”. Dzieci bardzo zaangażowały się w odgadywanie zagadek dotyczących czytanego utworu.

Tym miłym akcentem zakończyliśmy realizację działań zaplanowanych w ramach programu ,,Książki naszych marzeń''.

 

Opracowanie
Jolanta Prawda

 

 

„Mistrz Pięknego Czytania” wybrany

W dniu 27 kwietnia 2016 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej wybieraliśmy Mistrza Pięknego Czytania. Organizatorem konkursu była Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół w Wolanowie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Wolanowie.  Do finału konkursu międzyszkolnego zakwalifikowało się 16 uczniów ze szkół podstawowych z terenu gminy Wolanów. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów wartościową literaturą. Komisja konkursowa oceniała płynność i wyrazistość czytania, bezbłędność, umiejętność budowania nastroju, wyrażanie emocji oraz dobór książki.  W pracach komisji uczestniczyli: p. Marianna Biesiadecka – sekretarz Rady Gminy w Wolanowie, p. Teodora Pietrzyk – emerytowana nauczycielka jęz. polskiego, p. Monika Dzik – instruktor  Gminnego Centrum Kultury w Wolanowie, p. Wojciech Marsula – dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Wolanowie.

         W I turze konkursu uczestnicy pięknie czytali fragment ulubionej, wybranej samodzielnie książki. Wybór książek był bardzo różnorodny. Wśród czytanych powieści znalazły się dzieła, zarówno z klasyki literatury, jak i literatura młodzieżowa współczesna. W II turze uczniowie czytali fragmenty książek, wskazanych przez Komisję, a wybranych z bogatego repertuaru biblioteki gminnej. Rywalizacja przebiegała w miłej atmosferze, a czas oczekiwania na wyniki umilił słodki  poczęstunek ufundowany przez miejscową piekarnię państwa Stefańczyków.

         Mistrzem Pięknego Czytania został uczeń PSP w Wolanowie Mikołaj Pikiewicz. Wyróżnienia zdobyli: Patrycja Kwiatkowska i Julia Kądziela, uczennice PSP im. Żołnierzy Armii Krajowej 72 w Mniszku oraz Kacper Odziemek, uczeń PSP im. Królowej Jadwigi w Sławnie. Naszym zwycięzcom nagrody ufundowali p. Adam Gibała – Wójt Gminy Wolanów, p. Elżbieta Aderek –  Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wolanowie, p. Elżbieta Wertejuk – Dyrektor ZSO – PSP i PG w Wolanowie. Organizatorzy dziękują uczestnikom konkursu oraz nauczycielkom ich przygotowującym.
Imprezę prowadziła p. Agnieszka Wlazło –nauczycielka języka polskiego wolanowskiego gimnazjum.

 

 Oprac. Jolanta Prawda

 

„PODRÓŻ  DO  STACJI  BIBLIOTEKA - KSIĄŻKA”


Dzwonek dzwoni, światło świeci,
Jedzie pociąg dziś do dzieci.
Jedzie pociąg do Wolanowa,
A w nim wielka przygoda.

 Wagony do niego przyczepione,
A w każdym zadania są włożone.
Z pierwszego wagonu
Się dowiecie, gdzie jesteście.

 W drugim zagadki na was czekają.
A w trzecim bajki się układają.
Czwarty wiezie bajkowe stroje,
Które czekają na swoją kolej.

 Jedzie ciuchcia, ciuch, ciuch, ciuch,
Pędzi jakby wiozła puch.
Jedzie ciuchcia, ciuch, ciuch, ciuch,
Bawimy się za dwóch.

 A w piątym puzzle
Na was czekają.
A z nich historie się układają.

 Z torów wypadł wagon szósty,
A w nim kredki i malunki.
Koła pędzą jak szalone.
Jeden ruch i wyłączone.

 A w ostatnim pytania leżą
I czekają, aż dzieci odpowiedzą.
Już wagony połączone.
Semafory postawione.

 Jedzie ciuchcia z daleka,
Wiezie dzieci do biblioteki,
Gdzie książka na nie czeka
I przygód cała rzeka.
                                                                                                 J. Prawda, M. Gibała

W dniu 2 marca 2016 r. uczniowie klas pierwszych wybrali się w podróż do stacji Biblioteka – Książka. Już przy wejściu zostali powitani przez konduktorkę i zaproszeni do zajęcia miejsc w „przedziale”. Konduktorka, czyli p. J. Prawda odczytała list do klasy (zamieszczony wyżej), który wypadł z pędzącego pociągu. W humorystycznej formie przedstawione były zasady zabawy, polegającej na wykonywaniu różnych zadań. W kolorowych wagonach znajdowały się szczegółowe opisy tych zadań. Dzieci zostały podzielone na grupy i zaangażowane w zajęcia.

 GRUPA I
Zadanie 1
Z podanej rozsypanki ułóż hasło (Biblioteka na nas czeka, Już czytam, Lubię książki)

GRUPA II
Zadanie 2
Odgadnij literackie zagadki.

GRUPA III
Zadanie 3
Dobierz tytuł bajki do odpowiedniej ilustracji.

GRUPA IV
Zadanie 4
„Wcielamy się w bohatera bajki” – z przygotowanych strojów przygotuj przebranie za dowolną bajkową postać.

GRUPA V
Zadanie 5
Puzzle – ułóż historyjkę bajkową.