ŻYWA LEKCJA HISTORII

Utworzono: wtorek, 21 grudzień 2021 Opublikowano

Spotkanie z panem Andrzejem Radkiewiczem,
uczestnikiem strajku na WSI w Radomi

17 grudnia 2021 roku gościliśmy w PSP im. Jana Pawła II w Wolanowie pana Andrzeja Radkiewicza.
Andrzej Radkiewicz to założyciel Radomskiej Oficyny Studenckiej Rosa. 1980–1981 członek NZS, szef Sekcji Kultury w WSI w Radomiu. III 1981 uczestnik strajku ostrzegawczego, 26 X–13 XII 1981 strajku okupacyjnego tamże.
1 XII 1982 aresztowany, zawieszony w prawach studenta, 25 II 1983 skazany przez Wojskowy Sąd Garnizonowy w Kielcach na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu, anulowanie kary na mocy amnestii z 22 VII 1983. X 1983 przywrócony w prawach studenta WSI.
Wyróżniony odznaką Zasłużony Działacz Kultury (2001), odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2007), Krzyżem Wolności i Solidarności (2012).
W spotkaniu prowadzonym prze pana Konrada Gałkę uczestniczył pan dyrektor Zbigniew Sarnat, pani Gajewska, pani Czerwińska, pani Grzybowska oraz uczniowie klasy 8a.

Nasz gość w bardzo ciekawy i przystępny sposób przybliżył okres stanu wojennego, czas strajku, przesłuchań i życia codziennego w tamtym okresie.
Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze, historia stała się bliższa nie tylko uczniom, ale również dorosłym uczestnikom spotkania.
Uczniowie byli bardzo zainteresowani, zadawali niezwykle ciekawe pytania.
Była to lekcja patriotyzmu i historii, o których nie wolno zapomnieć, lecz należy je przekazywać kolejnym pokoleniom.
Na zakończenie pan dyrektor Zbigniew Sarnat wraz z panem Konradem Gałką w imieniu społeczności szkolnej wręczyli pamiątkowy dyplom oraz podziękowali panu Radkiewiczowi za cenną, historyczną prelekcję, a uczestnikom za obecność, uwagę i udział w żywej lekcji historii.
Spotkanie na długi czas pozostanie w naszej pamięci.

Organizatorzy:

Konrad Gałka
Małgorzata Gajewska
Beata Czerwińska

Friday the 26th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.