Rok Oskara Kolberga w Wolanowie

W związku z obchodzonym w całej Polsce Rokiem Kolbergowskim w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wolanowie  został podjęty cykl działań, mający na celu zapoznanie uczniów z sylwetką i twórczością Oskara Kolberga. Główne cele tej inicjatywy to uczczenie Roku Oskara Kolberga poprzez włączenie się w cykl działań związanych z obchodzonym w naszym kraju Rokiem Kolberga i realizację różnorodnych działań środowiska szkolnego wokół postaci Oskara Kolberga, a przez to popularyzację sztuki ludowej i regionalizmu. Poza tym celem działań było: rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród uczniów i doskonalenie umiejętności poprawnej pisowni, pobudzanie aktywności twórczej uczniów oraz integrowanie społeczności uczniowskiej.

W ramach realizowanego przez uczniów programu Śladami Oskara Kolberga zaplanowano i zrealizowano szereg działań. Na korytarzu szkolnym zaprezentowano wypożyczoną z Muzeum Wsi Radomskiej wystawę  prezentującą najważniejsze dziedziny twórczości artystycznej i badawczo-edytorskiej Oskara Kolberga pt. „Oskar Kolberg (1814 -1890). Kompozytor, folklorysta, etnograf”. Uczniowie przygotowywali: prace na konkursy plastyczne (Wycinanka ludowa, Ludowy motyw kwiatowy), prezentacje multimedialne (Narodowe tańce polskie, Polskie stroje ludowe), przyśpiewki ludowe (Na ludową nutę). Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli tłumaczyli przyśpiewki na język obcy, przygotowali teatrzyk „Bajki, opowieści, gadki przez Oskara Kolberga zebrane”. Została wydana gazetka szkolna „Na kolbergowskim szlaku-Wolanów 2014". Uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w wycieczce do Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.

Prezentację uczniowskich efektów podejmowanych w powyższym zakresie działań zaplanowano na dni 1 – 9 grudnia br. W tych dniach cała szkoła zapełniła się barwnymi pracami uczniów. W szkole rozbrzmiewały ludowe melodie.

W dniu 10 grudnia 2014 odbyło się podsumowanie tygodniowych przygotowań działań przeprowadzonych w ramach obchodów  Roku  Oskara Kolberga w Wolanowie pt. „Czas  świętowania”. Uczniowie w strojach ludowych i na tle pięknej dekoracji  przenieśli nas w atmosferę wsi z kolbergowskich czasów. Zaprezentowane zostały pieśni ludowe w wykonaniu szkolnego zespołu ludowego WOLANIANKI. Zostały przypomniane przysłowia, zagadki, zwyczaje, obrzędy. Bliżej poznaliśmy postać samego etnografa, folklorysty
i kompozytora.

Imprezę przygotowali uczniowie z nauczycielkami ZSO w Wolanowie – Anną Kosiec, Janiną Laskowską, Agnieszką Paździor, Jolantą Prawdą, Jolantą Węglicka wraz z opiekunkami WOLANIANEK Barbarą Siudą i Barbarą Waśkiewicz.

Poczytaj co pisze o nas Echo Dnia: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20141211/POWIAT0210/141219835

>> POBIERZ NASZĄ GAZETKĘ <<

Sunday the 5th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.