Film jako narzędzie edukacji

W dniu 28 kwietnia odbyła się V Edycja Konferencji dla Nauczycieli w Wolanowie Film jako narzędzie edukacji. Organizatorami konferencji byli:Polski Instytut Sztuki Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Radomiu oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących
w Wolanowie
. Honorowy patronat nad konferencją objęli: Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Mazowiecki Kurator Oświaty i Wójt Gminy Wolanów.  Konferencję zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz samorządowych: Wójt Gminy Wolanów - Adam Gibała, Przewodnicząca Rady Gminy - Teresa Pankowska, Przewodniczący Komisji Oświaty - Marcin Ciężkowski.

Przedsięwzięcie miało na celu poszerzyć wiedzę i umiejętności nauczycieli w zakresie  wykorzystania zasobów Filmoteki Szkolnej w pracy dydaktycznej i wychowawczej, zainspirować do stosowania filmu w praktyce szkolnej i zaprezentować przykłady dobrych praktyk w pracy z  filmem podczas zajęć szkolnych.

Konferencje otworzyli: Anna Równy i Jarosław Basaj liderzy regionalni Filmoteki Szkolnej oraz Elżbieta Wertejuk dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wolanowie.  Następnie głos zabrał Wójt Gminy Wolanów, Adam Gibała.

Część pierwsza to prezentacja dobrych praktyk. Tę część przygotowały: Dorota Bujak, Małgorzata Kuśmierczyk wraz z uczniami kl. I Publicznego Gimnazjum w Wolanowie, którzy opowiedzieli o innowacji realizowanej w ZSO w Wolanowie „Film uczy, bawi, wychowuje".

Część teoretyczna rozpoczął wykład dr Beaty Lisowskiej z Uniwersytetu Marii Curie -Skłodowskiej w Lublinie,  Film jako narzędzie kształcenia i wychowania. Następnie Agata Sotomska, koordynatorka programu: Filmoteka Szkolna, Polski Instytut Sztuki Filmowej zaprezentowała program Filmoteki Szkolnej – materiał do zajęć edukacyjnych
i wychowawczych,
a Anna Równy, lider regionalny Filmoteki Szkolnej opowiedziała o Sieciowaniu nauczycieli w ramach projektu Filmoteka Szkolna.

Konferencję tak zaplanowano, by oprócz części wykładowej zaoferować uczestnikom - uczniom i nauczycielom - praktyczne warsztaty, a także udział w projekcji filmu „Alfabet"w reż. Erwina Wagenhofera (2013) *. Projekcję filmu poprzedził wykład Diany Gaik, koordynatorki programu edukacyjnego Akademia Dokumentalna, Against Gravity Film dokumentalny w pracy wychowawczej.

Warsztaty dla nauczycieli poprowadzili dr Marcin Skorek (Film w praktyce nauczania wczesnoszkolnego) i Joanna Zabłocka - Skorek (Film w praktyce nauczyciela -wychowawcy w klasach IV-VI) reprezentujący Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej Kino Szkoła, a także Anna Mirska - Czerwińska (Edukacja filmowa a projekt gimnazjalny) z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Warsztaty dla 20 uczniów pt. Jak powstaje film i po co? poprowadził Jarosław Basaj, lider regionalny programu Filmoteka Szkolna.

W konferencji uczestniczyło ponad 100 nauczycieli. W przerwie wszyscy mogli skosztować dań inspirowanych filmem. Uczestnicy konferencji otrzymali materiały pomocnicze oraz zaświadczenia. Konferencji towarzyszyła wystawa prac plastycznych uczniów ZSO w Wolanowie i dekoracja „Moja przygoda z filmem” przygotowana przez panią Beatę Rosińską.

Organizatorzy serdecznie dziękują zaproszonym gościom, wszystkim prelegentom i uczestnikom za udział w konferencji. Wyrażają również nadzieję, że przedstawione prezentacje przekonały nauczycieli o potrzebie edukacji filmowej w szkole, bowiem trudno dziś wyobrazić sobie świat bez takiego medium, jakim jest film.

*Dzięki uprzejmości dystrybutora – Against Gravity.

Saturday the 18th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.