Wycieczka do Krakowa

21. listopada 2017 r. uczniowie klasy Va wraz z koleżankami i kolegami z klas trzecich gimnazjum pod opieką pań: Lidii Gomuły, Beaty Czerwińskiej i Ewy Walkiewicz wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym punktem programu był Rynek Starego Miasta – największy średniowieczny plac Europy. Tam uczniowie zobaczyli Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza, kościół Mariacki oraz mogli na żywo usłyszeć słynny hejnał z zabytkowej wieży.

Następnie, po zjedzeniu drugiego śniadania, udaliśmy się na wzgórze wawelskie. Tam najpierw obejrzeliśmy wystawę „Wawel Zaginiony” poświęconą historii wzgórza, obejmującą m.in. budynek dawnych kuchni królewskich i wozowni. Wielkie zainteresowanie uczniów wzbudziły eksponowane w sposób tradycyjny obiekty pochodzące z badań archeologicznych oraz modele budowli. W jednej z sal mogli podziwiać bogatą kolekcję renesansowych kafli.
Potem przeszliśmy do reprezentacyjnych sal na II piętrze pałacu. Uczestnicy wycieczki zobaczyli m.in. renesansowe fryzy ścienne, strop wielkiej sali zwanej Poselską z zadziwiającymi 30 rzeźbionymi głowami ludzkimi, które wzbudziły ogromne zainteresowanie młodzieży. Pani Przewodnik opowiedziała nam ciekawą legendę związaną z jedną z nich. Najcenniejszym elementem prezentowanej ekspozycji komnat, jedynym zachowanym z ich pierwotnego wystroju, są arrasy, utkane w  Brukseli na zamówienie Zygmunta Augusta.

Na zakończenie udaliśmy się do Katedry na Wawelu. To miejsce wyjątkowe dla polskiej historii. Tutaj koronowano i pochowano prawie wszystkich polskich królów.

Niestety, wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Z żalem pożegnaliśmy się z urokliwym Krakowem. Wycieczka dostarczyła uczestnikom nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.

Lidia Gomuła

Sunday the 12th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.