Szkolne Dni Dobra
Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas w kwietniu pracowicie obchodzili Tydzień Miłosierdzia. Zaangażowali się w wiele działań. Był Dzień Dobrych Słów- wspierających, motywujących. Kolejne przedsięwzięcie to Dobry Bieg przeprowadzony przez nauczycieli wychowania fizycznego i edukacji wczesnoszkolnej. Klasy 4c i 5a starały się także być dobrymi dla planety, urządzając sprzątanie najbliższej okolicy. Cała szkolna społeczność wzięła udział w kweście na rzecz podopiecznych radomskiej Caritas. W Dniu Dobrych Myśli uczniowie przygotowali prace plastyczne z hasłem “Dobrze, że jesteś” dla mieszkańców DPS w Radomiu. Wolontariusze podejmowali różnorodne działania, kierując się dobrocią serca, bowiem “Dobroć jest językiem, który głuchy może usłyszeć, a ślepy zobaczyć”.
Dziękujemy!
Z wizytą w stolicy...
Uczniowie klas 4. naszej szkoły wraz z wychowawczyniami w dniu 15.04.2026r. wzięli udział w wycieczce do Warszawy. W teatrze Capitol obejrzeli wzruszającą adaptację lektury pt. “Pinokio”, następnie uczestniczyli w warsztatach z charakteryzacji w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, które wzbudziły wielkie emocje. Uczniowie po zapoznaniu z realiami pracy charakteryzatora wzajemnie poddawali się metamorfozom. Na zakończenie wycieczki odbyli spacer po Starym Mieście, chłonąc urokliwą atmosferę zabytkowych uliczek Warszawy.
Śladem bohaterów “Kamieni na szaniec”
Po zapoznaniu z lekturą o trzech przyjaciołach, Alku, Rudym i Zośce, uczniowie klas siódmych i ósmych wyruszyli w dniu 24.04.2026r. do Warszawy, by bliżej poznać opisywane w powieści miejsca. Odwiedzili liceum im. St. Batorego, Muzeum Więzienia Pawiak, Mauzoleum Walki i Męczeństwa. Zapalili znicze na grobach bohaterów, którzy zginęli w walce o wolną Polskę. Ostatnim punktem programu było Muzeum Powstania Warszawskiego. W atmosferze zadumy młodzież bezpiecznie powróciła do domów.
UDZIAŁ UCZNIÓW PSP IM. JANA PAWŁA II W WOLANOWIE W AKCJI „ŻONKILE 2026”
Uczniowie klas 3c, 5b i 7b Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wolanowie po raz kolejny wzięli udział w społeczno-edukacyjnej akcji „Żonkile 2026”, upamiętniającej 83. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Symbolem akcji są żółte żonkile, nawiązujące do gestu Marka Edelmana – ostatniego przywódcy powstania, który co roku składał żółte kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta. To właśnie ten gest stał się inspiracją dla ogólnopolskiej inicjatywy pielęgnującej pamięć o bohaterach tamtych wydarzeń.
Włączając się w obchody, uczniowie klasy 3c przygotowali plakat z symbolem żonkili, natomiast uczniowie starszych klas uczestniczyli w zajęciach przeprowadzonych na podstawie scenariuszy opracowanych przez Muzeum POLIN w ramach akcji „Żonkile 2026”.
Podczas lekcji wykorzystano poruszające opowiadania i materiały edukacyjne, m.in. teksty Katarzyny Jackowskiej-Enemuo, Justyny Bednarek, Pawła Beręsewicza, Zofii Staneckiej, Grzegorza Uzdańskiego, Zuzanny Orlińskiej, Marcina Szczygielskiego, Katarzyny Ryrych i Rafała Witka, a także filmy: „Muranów — Dzielnica Północna”, „Nie było żadnej nadziei” oraz „Zdążyć przed Panem Bogiem”.
Materiały zaprezentowane przez nauczycieli historii stały się punktem wyjścia do rozmów o pamięci, odwadze, stracie i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Zajęcia pomogły uczniom lepiej zrozumieć znaczenie historii oraz uświadomiły, jak ważne jest reagowanie, gdy ktoś potrzebuje wsparcia lub znajduje się w niebezpieczeństwie.
Udział w akcji „Żonkile 2026” był dla uczniów cenną lekcją historii, empatii i budowania tożsamości opartej na pamięci o przeszłości.
Wycieczka do Jaksini Raj i Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
„W świecie, który pędzi coraz szybciej
Jaskinia Raj przypomina o tym,
co trwa od tysięcy lat”
W dniu 14 kwietnia 2026 r. Uczniowie klas piątych wraz z nauczycielami zwiedzili Jaskinię Raj - jedną z najpiękniejszych jaskiń w Polsce, ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą w Oblęgorku, Muzeum Henryka Sienkiewicza oraz wąwóz lessowy będący częścią czarnego szlaku wiodącego na Baranią Górę.
W Muzeum Henryka Sienkiewicza uczniowie poznali życie i twórczość polskiego noblisty oraz wzięli udział w warsztatach pt. “Komiksowe perypetie psa Wykopa”.
Po wykonaniu autorskich komiksów poświęconych czworonożnemu przyjacielowi Sienkiewiczów, uczestnicy wycieczki pełni niezapomnianych wrażeń wrócili do domu.
„Kahoomaster”
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzygminnym Konkursie Języka Angielskiego „Kahoomaster” zorganizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sławnie.
Konkurs miał formę quizu Kahoot i sprawdzał wiedzę z zakresu gramatyki języka angielskiego, słownictwa, kultury krajów anglojęzycznych oraz funkcji językowych. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach wiekowych. Uczniowie zaznaczali odpowiedzi na telefonach, liczyła się nie tylko poprawność odpowiedzi, ale również szybkość ich udzielania.
Z ogromną radością informujemy, że Gabriela Pietrasik, uczennica klasy 8a, zdobyła I miejsce w kategorii klas VII-VIII, a Julia Antczak, uczennica klasy 6c, uplasowała się na II miejscu w kategorii klas V-VI.
Serdecznie gratulujemy wiedzy i świetnego wyniku!




