WYCIECZKA „SZLAKIEM HENRYKA SIENKIEWICZA”

Klasa Teatralna - IB

Wycieczka edukacyjna „Szlakiem Henryka Sienkiewicza” została zorganizowana w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Portrety Sławnych Postaci”, w setną rocznicę śmierci pisarza i w ramach ogłoszonego Roku Henryka Sienkiewicza.
Wycieczka odbyła się 16 listopada 2016 r., a wzięli w niej udział uczniowie z klas piątych i szóstych szkoły podstawowej i pierwszych gimnazjum ZSO w Wolanowie pod opieką nauczycieli: A. Kosiec, M., J. Bielawskiego i K. Gałki.
Uczestnicy wycieczki zwiedzanie rozpoczęli od Oblęgorka- posiadłości polskiego noblisty, którą pisarz otrzymał od społeczeństwa z okazji 25- lecia pracy literackiej. W pałacu obecnie znajduje się muzeum poświęcone jego życiu i twórczości.
Uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej „Z wizytą u Henryka Sienkiewicza”. Z prezentacji multimedialnej dowiedzieli się, jak mieszkał pisarz, gdzie była kuchnia, pokoje dla dzieci i domowników, co jadano i jakie upodobania mieli mieszkańcy.

Uczestnicy dowiedzieli się o niezwykłej historii Oblęgorka, zwiedzili udostępnione pomieszczenia oraz poznali życie codzienne jego mieszkańców sprzed stu lat.
Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie średniowiecznego Zamku Królewskiego w Chęcinach, z przełomu XIII i IV w. Uczniowie wysłuchali historii zamku oraz opowieści o polskich władcach. Pokonali trasę ponad 300 m n.p.m. i dotarli na wzgórze, gdzie górują ruiny. Do dziś zachował się pełen obwód murów obronnych, dwie wieże, baszta i fundamenty budynków mieszkalnych. Uczniowie wspięli się na wschodnią wieżę, gdzie mieści się punkt widokowy, obejrzeli też zrekonstruowaną kaplicę i skarbiec królewski. Chłopcy mogli przymierzyć hełmy rycerskie i zmierzyć się z mieczem.
Ciekawostką jest to, że w ramach ekranizacji dzieła H. Sienkiewicza „Pan Wołodyjowski”, w Chęcinach wzniesiono makietę zamku w Kamieniu Podolski. Zaaranżowano ją na wzniesieniu, w pobliżu zamku chęcińskiego. W filmie została wysadzona.
Następnie uczniowie udali się do Centrum Leonarda da Vinci, obiektu, który popularyzuje nowoczesną naukę poprzez zabawę. Zwiedzanie wystawy „Ciało- niezwykła maszyna” uświadomiło uczniom, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki. Mogli aktywnie i twórczo spędzić czas oraz skorzystać z wielu stanowisk multimedialnych i mechatronicznych.
W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki udali się na posiłek do restauracji MC Donalds i wieczorem w doskonałych nastrojach powrócili do Wolanowa.

Sunday the 5th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.