WYCIECZKA DO RADOMIA

„Zło zostanie powstrzymane tylko wtedy,
Gdy dobrzy ludzie postanowią położyć mu kres.”

R. J. Palacio – „Biały ptak”

W dniu 8 marca 2024 r. uczniowie klas: 5a, 5b, 7b i 8b wraz z nauczycielami wzięli udział w koncercie pt. „Dla kobiet – Dawno temu na Dzikim Zachodzie” oraz obejrzeli film pt. „Cudowny chłopak. Biały ptak.”.
Koncert muzyki filmowej, musicalowej i klasycznej w wykonaniu wybitnego polskiego skrzypka Piotra Pławnera i Radomskiej Orkiestry Kameralnej był dla nas świetną okazją do wysłuchania przepięknych utworów Ennio Morricone ( „Dawno temu na Dzikim Zachodzie”), Johna Williamsa ( „Lista Schindlera”), Jerzego Bock’a ( „Skrzypek na dachu”) i Henryka Wieniawskiego ( „Obertas”).
Po koncercie obejrzeliśmy film pt. „Cudowny chłopak. Biały ptak”, który był wzruszającą lekcją o znaczeniu człowieczeństwa, zarówno w czasie wojny, jak i współcześnie, w ekskluzywnej szkole na Manhattanie. Autorka książki pt. „Biały ptak” – R. J. Palacio napisała, cyt. „Każdy z nas czegoś żałuje w swoim życiu. Ale pamiętaj, że nie błędy o nas świadczą, lecz to, czego się na nich uczymy.”
Po obejrzeniu filmu, pełni muzyczno-filmowych wrażeń i przemyśleń, wróciliśmy do domu.

 

Karnawał z ROK-iem

„Muzyka, to dusza wszechświata, skrzydła umysłu,
lot wyobraźni i całe życie.”
- Platon

 

W dniu 12 stycznia 2024 roku uczniowie klas: 5a, 7b i 8a pod opieką p. R. Bieniek, p. D. Bujak, p. B. Alberskiej-Orzechowskiej i p. M. Bisińskiej-Siary wzięli udział w koncercie jazzowym pod tytułem „Karnawał z ROK-iem” w wykonaniu Krystyny Stańko i jej zespołu oraz Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Uczestnicy koncertu mogli wysłuchać standardów jazzowych skomponowanych przez Antonio Carlosa Jobima, Chick’a Corei oraz Jerzego Wasowskiego z tekstem Jeremiego Przybory.
Po koncercie uczniowie wraz z nauczycielami obejrzeli nową wersję filmu „Akademia Pana Kleksa”, a następnie pełni niezapomnianych wrażeń wrócili do domu, aby rozpocząć długo wyczekiwane ferie zimowe.

Renata Bieniek

 

„Bińkowski Resort”

Dnia 4 grudnia w ramach Mikołajek klasy 5 wraz z wychowawcami wyjechały do Kielc. Uczniowie świetnie bawili się w tropikalnym klimacie basenów w „Bińkowski Resort ”, zjeżdżali pontonami, korzystali z jacuzzi i snack baru.

Magdalena Zarębska

Centrum Nauki i Techniki EC1 i Orientarium w ZOO

18.10.2023 r. uczniowie naszej szkoły z klas: IVa, IVb, i IVc pod opieką p. Anny Grzybowskiej, p. Małgorzaty Kuśmierczyk, p. Beaty Rosińskiej, p. Anety Dziedzic i p. Anny Sadownik, wybrali się na wycieczkę do Łodzi, aby zwiedzić Centrum Nauki i Techniki EC1 i Orientarium w ZOO.
Największą atrakcją Orientarium był podwodny tunel, w którym można było obserwować rafę koralową, rekiny i płaszczki.  Tunel ma około 26 m długości i 2,4 m wysokości.. Uczestnicy wycieczki mieli też okazję obejrzeć karmienie i kąpiel słoni w częściowo przeszklonym, wewnętrznym basenie.
W Centrum Nauki i Techniki EC1 poznaliśmy tajniki pracy elektrowni, zwiedzając jej historyczne pomieszczenia z prawie ożywionymi eksponatami, którymi w dodatku można było się pobawić i posterować.
Wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy bezpiecznie do Wolanowa.

Jesienna wycieczka integracyjna klasy 6a i 6b.

W dniu 12 października 2023 r. korzystając z ostatnich dni pięknej pogody, uczniowie klas 6a i 6b wraz z wychowawczyniami: p. Anną Kosiec i p. Beatą Czerwińską i bibliotekarką wybrali się na wycieczkę do Kielc i w Góry Świętokrzyskie. Uczestnicy zobaczyli Kadzielnię i kieleckie jaskinie, gdzie mogli podziwiać tworzące stalaktyty i stalagmity. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Zabawek w Kielcach i warsztaty tworzenia makiety miasta. Oglądając wystawę, uczniowie chętnie skorzystali okazji z powrotu do czasów dzieciństwa i ulubionych zabawek. Wejście na Święty Krzyż kamiennym szlakiem wśród drzew i zwiedzanie Bazyliki zakończyło tę wyprawę. Zmęczeni, ale bogatsi w wiedzę z geografii wszyscy wrócili do swoich domów.

  Monika Gibała

 

Wolontariusze w Zakopanem

Najaktywniejsi członkowie Szkolnego Koła Caritas z naszej szkoły zostali wyróżnieni- w nagrodę za systematyczną pracę wyjechali do stolicy Tatr. Trzydniowa wyprawa była finansowana przez radomską Caritas. Wzięło w niej udział dwadzieścioro uczniów z klas 5b, 5c, 8c. Towarzyszyli im p. Iwona Stępniewska - koordynatorka Szkolnych Kół Caritas i ks. Damian Drabikowski- dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej. 13.września wyciągiem z Doliny Szymoszkowej uczniowie wjechali na Gubałówkę. Spacerując wśród straganów z tradycyjnymi oscypkami, delektowali się panoramą Tatr. Następnie wędrowali słynnymi Krupówkami. Kolejnego dnia pod opieką przewodnika zwiedzili Sanktuarium Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Bachledówce oraz sanktuarium na Krzeptówkach. Gościli w pracowni artysty rzeźbiarza w Chochołowie. Historii skoczni wysłuchali u jej podnóża. Później odbyły się zajęcia w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ostatni dzień wycieczki spędzili w Krakowie. Pani przewodnik poprowadziła uczniów od Smoka Wawelskiego, przez Zamek Królewski, aż do Rynku. Mieli okazję w zabytkowym kościele podziwiać witraże Stanisława Wyspiańskiego oraz wysłuchać hejnału z Wieży Mariackiej.

Powrócili do Wolanowa wypoczęci i zmotywowani do dalszej działalności, pamiętając, że

„Aby samemu stać się lepszym, nie musisz czekać na lepszy świat.”
(Phil Bosmans)

Agnieszka Wlazło, Monika Gibała

Poznajemy Puszczę Kozienicką – spacer ścieżką ekologiczną „Królewskie Źródła”

„Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę,
a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.”

Albert Einstein

W dniu 14 czerwca 2023 r. uczniowie klas: 6b, 7a, 8c, wraz z opiekunkami – p. R. Bieniek i p. D. Bujak pod kierunkiem pana leśniczego z Nadleśnictwa Kozienice wzięli udział w spacerze ścieżką ekologiczną „Królewskie Źródła”. Podczas wędrówki uczestnicy wycieczki poznali historię „Królewskich Źródeł”, charakterystyczne dla Puszczy Kozienickiej gatunki roślin i zwierząt, utrwalili pojęcie parku krajobrazowego, a także dowiedzieli się na czym polega praca leśnika i jakie szkoły należy ukończyć, aby nim zostać.
Po spacerze uczniowie wraz z opiekunkami piekli kiełbaski na ognisku oraz brali udział w różnych zabawach integracyjnych na leśnej polanie.

Renata Bieniek

 

Wycieczka do Zakopanego

Pani pedagog, Barbara Waśkiewicz, zorganizowała w dniach 5-9 czerwca wycieczkę do Zakopanego. Wzięli w niej udział uczniowie naszej szkoły. Przekrój wiekowy był bardzo duży- od klas drugich do ósmych, więc młodzież miała okazję do integracji, do wzajemnej pomocy, okazywania empatii i troskliwości. W otoczeniu polskich gór poznawała kulturę podhalańską. Po wielu miesiącach nauki w salach lekcyjnych z przyjemnością aktywnie spędzała czas na górskich szlakach. Była również okazja na warsztaty wokalne pod kierunkiem pana Jacka Zelgi i promocję zespołu Wolanianki, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Dał koncert w szkole w Bańskiej Wyżnej, z którą współpracuje już kilka lat. Ostatnim etapem wycieczki był spacer po dawnej stolicy Polski- Krakowie. W doskonałych humorach, zaopatrzeni w oscypki wróciliśmy do Wolanowa, planując od razu kolejne eskapady…

Agnieszka Wlazło

Akcja integracja!

Uczniowie z klas 7b i 7c uczestniczyli w dniach 19-21. maja w niezwykłej wycieczce. Pod opieką nauczycielek: Agnieszki Wlazło, Małgorzaty Bisińskiej- Siary i Anety Dziedzic wybrali się do ośrodka „Kulka” położonego wśród mazurskich lasów nad jeziorem Łęsk. Jest to wymarzone miejsce dla tych, którzy uwielbiają przygody, aktywną zabawę i relaks w otoczeniu natury, z dala od zgiełku miasta. Młodzież miała mnóstwo atrakcji: park linowy, laserowy paintball, nocną grę terenową, ognisko, wspinaczkę, naukę łucznictwa, siatkówkę i zabawy integrujące. Była też chwila lenistwa na plaży. A wszystko to pod okiem profesjonalnie przygotowanej kadry, w otoczeniu sosnowych lasów, w kolorowych pokojach i przy smacznych posiłkach. Uczniowie wracali zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, co możemy obejrzeć na załączonych zdjęciach. 

Agnieszka Wlazło

 

W stolicy

Po analizie wzruszającej lektury pt: “Oskar i pani Róża” klasy 7b,c i 8a wybrały się 26. kwietnia do Warszawy, by w teatrze “Kamienica” obejrzeć jej sceniczną adaptację. Spektakl jest opowieścią o odchodzeniu dziesięcioletniego Oskara, któremu w ostatnich dniach życia towarzyszy wolontariuszka Róża. Przejmująca historia, symbolika scenografii, kunszt przekazu aktorskiego mocno wpłynęły na uczniowską wyobraźnię, na emocje nastolatków. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Zamku Królewskiego. Młodzież podziwiała bogactwo królewskich apartamentów oraz przykłady arcydzieł malarstwa europejskiego. Na zakończenie wyprawy odwiedziła Muzeum “Be Happy”. Nie brakowało dziecięcej radości podczas wykonywania uroczych fotografii. Spójrzcie...

Elżbieta Kacprzycka
Agnieszka Wlazło
Małgorzata Bisińska - Siara

 

WYCIECZKA DO WARSZAWY

W dniu 18.04,2023 r. uczniowie klas 5a i 5b wraz z nauczycielami: p. Beatą Czerwińską, p. Anną Kosiec i p. Moniką Gibałą wzięli udział w wycieczce do Warszawy.
Uczniowie zwiedzili Zamek Królewski, obejrzeli królewskie apartamenty oraz Salę Tronową. Mogli podziwiać piękne wnętrza w w stylu klasycystycznym, oryginalne obrazy Rembrandta oraz płótna Canaletta, które zostały wykorzystane do odbudowy zamku po zniszczeniach II wojny światowej. Uczestnicy zwiedzali Salę Senatorską, w której w 1791 roku została uchwalona Konstytucja 3 Maja. Później wszyscy przeszli na Rynek Starego Miasta, wokół którego znajdują się kamienice dawnych mieszczan oraz oficjalny symbol miasta - warszawska Syrenka.
Następnie uczestnicy spacerkiem udali się do Centrum Nauki Kopernik, które jest przestrzenią do eksperymentów, doświadczeń, obserwacji, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi.
Tutaj uczniowie mogli doświadczyć „na własnej skórze” praw nauki poprzez samodzielnie przeprowadzane doświadczenia na interaktywnych wystawach, a także uczestnicząc w warsztatach naukowych.
Po dniu pełnym wrażeń, w czasie drogi powrotnej wszyscy miło spędzili czas na rozmowach i konsumpcji w Restauracji M’C Donalds. Uczestnicy w dobrych humorach wrócili z wycieczki.

A. Kosiec
B. Czerwińska
M.Gibała

 

Saturday the 18th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.