Centrum Nauki i Techniki EC1 i Orientarium w ZOO

18.10.2023 r. uczniowie naszej szkoły z klas: IVa, IVb, i IVc pod opieką p. Anny Grzybowskiej, p. Małgorzaty Kuśmierczyk, p. Beaty Rosińskiej, p. Anety Dziedzic i p. Anny Sadownik, wybrali się na wycieczkę do Łodzi, aby zwiedzić Centrum Nauki i Techniki EC1 i Orientarium w ZOO.
Największą atrakcją Orientarium był podwodny tunel, w którym można było obserwować rafę koralową, rekiny i płaszczki.  Tunel ma około 26 m długości i 2,4 m wysokości.. Uczestnicy wycieczki mieli też okazję obejrzeć karmienie i kąpiel słoni w częściowo przeszklonym, wewnętrznym basenie.
W Centrum Nauki i Techniki EC1 poznaliśmy tajniki pracy elektrowni, zwiedzając jej historyczne pomieszczenia z prawie ożywionymi eksponatami, którymi w dodatku można było się pobawić i posterować.
Wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy bezpiecznie do Wolanowa.

Jesienna wycieczka integracyjna klasy 6a i 6b.

W dniu 12 października 2023 r. korzystając z ostatnich dni pięknej pogody, uczniowie klas 6a i 6b wraz z wychowawczyniami: p. Anną Kosiec i p. Beatą Czerwińską i bibliotekarką wybrali się na wycieczkę do Kielc i w Góry Świętokrzyskie. Uczestnicy zobaczyli Kadzielnię i kieleckie jaskinie, gdzie mogli podziwiać tworzące stalaktyty i stalagmity. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Zabawek w Kielcach i warsztaty tworzenia makiety miasta. Oglądając wystawę, uczniowie chętnie skorzystali okazji z powrotu do czasów dzieciństwa i ulubionych zabawek. Wejście na Święty Krzyż kamiennym szlakiem wśród drzew i zwiedzanie Bazyliki zakończyło tę wyprawę. Zmęczeni, ale bogatsi w wiedzę z geografii wszyscy wrócili do swoich domów.

  Monika Gibała

 

Wolontariusze w Zakopanem

Najaktywniejsi członkowie Szkolnego Koła Caritas z naszej szkoły zostali wyróżnieni- w nagrodę za systematyczną pracę wyjechali do stolicy Tatr. Trzydniowa wyprawa była finansowana przez radomską Caritas. Wzięło w niej udział dwadzieścioro uczniów z klas 5b, 5c, 8c. Towarzyszyli im p. Iwona Stępniewska - koordynatorka Szkolnych Kół Caritas i ks. Damian Drabikowski- dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej. 13.września wyciągiem z Doliny Szymoszkowej uczniowie wjechali na Gubałówkę. Spacerując wśród straganów z tradycyjnymi oscypkami, delektowali się panoramą Tatr. Następnie wędrowali słynnymi Krupówkami. Kolejnego dnia pod opieką przewodnika zwiedzili Sanktuarium Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Bachledówce oraz sanktuarium na Krzeptówkach. Gościli w pracowni artysty rzeźbiarza w Chochołowie. Historii skoczni wysłuchali u jej podnóża. Później odbyły się zajęcia w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ostatni dzień wycieczki spędzili w Krakowie. Pani przewodnik poprowadziła uczniów od Smoka Wawelskiego, przez Zamek Królewski, aż do Rynku. Mieli okazję w zabytkowym kościele podziwiać witraże Stanisława Wyspiańskiego oraz wysłuchać hejnału z Wieży Mariackiej.

Powrócili do Wolanowa wypoczęci i zmotywowani do dalszej działalności, pamiętając, że

„Aby samemu stać się lepszym, nie musisz czekać na lepszy świat.”
(Phil Bosmans)

Agnieszka Wlazło, Monika Gibała

Poznajemy Puszczę Kozienicką – spacer ścieżką ekologiczną „Królewskie Źródła”

„Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę,
a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.”

Albert Einstein

W dniu 14 czerwca 2023 r. uczniowie klas: 6b, 7a, 8c, wraz z opiekunkami – p. R. Bieniek i p. D. Bujak pod kierunkiem pana leśniczego z Nadleśnictwa Kozienice wzięli udział w spacerze ścieżką ekologiczną „Królewskie Źródła”. Podczas wędrówki uczestnicy wycieczki poznali historię „Królewskich Źródeł”, charakterystyczne dla Puszczy Kozienickiej gatunki roślin i zwierząt, utrwalili pojęcie parku krajobrazowego, a także dowiedzieli się na czym polega praca leśnika i jakie szkoły należy ukończyć, aby nim zostać.
Po spacerze uczniowie wraz z opiekunkami piekli kiełbaski na ognisku oraz brali udział w różnych zabawach integracyjnych na leśnej polanie.

Renata Bieniek

 

Wycieczka do Zakopanego

Pani pedagog, Barbara Waśkiewicz, zorganizowała w dniach 5-9 czerwca wycieczkę do Zakopanego. Wzięli w niej udział uczniowie naszej szkoły. Przekrój wiekowy był bardzo duży- od klas drugich do ósmych, więc młodzież miała okazję do integracji, do wzajemnej pomocy, okazywania empatii i troskliwości. W otoczeniu polskich gór poznawała kulturę podhalańską. Po wielu miesiącach nauki w salach lekcyjnych z przyjemnością aktywnie spędzała czas na górskich szlakach. Była również okazja na warsztaty wokalne pod kierunkiem pana Jacka Zelgi i promocję zespołu Wolanianki, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Dał koncert w szkole w Bańskiej Wyżnej, z którą współpracuje już kilka lat. Ostatnim etapem wycieczki był spacer po dawnej stolicy Polski- Krakowie. W doskonałych humorach, zaopatrzeni w oscypki wróciliśmy do Wolanowa, planując od razu kolejne eskapady…

Agnieszka Wlazło

Akcja integracja!

Uczniowie z klas 7b i 7c uczestniczyli w dniach 19-21. maja w niezwykłej wycieczce. Pod opieką nauczycielek: Agnieszki Wlazło, Małgorzaty Bisińskiej- Siary i Anety Dziedzic wybrali się do ośrodka „Kulka” położonego wśród mazurskich lasów nad jeziorem Łęsk. Jest to wymarzone miejsce dla tych, którzy uwielbiają przygody, aktywną zabawę i relaks w otoczeniu natury, z dala od zgiełku miasta. Młodzież miała mnóstwo atrakcji: park linowy, laserowy paintball, nocną grę terenową, ognisko, wspinaczkę, naukę łucznictwa, siatkówkę i zabawy integrujące. Była też chwila lenistwa na plaży. A wszystko to pod okiem profesjonalnie przygotowanej kadry, w otoczeniu sosnowych lasów, w kolorowych pokojach i przy smacznych posiłkach. Uczniowie wracali zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, co możemy obejrzeć na załączonych zdjęciach. 

Agnieszka Wlazło

 

W stolicy

Po analizie wzruszającej lektury pt: “Oskar i pani Róża” klasy 7b,c i 8a wybrały się 26. kwietnia do Warszawy, by w teatrze “Kamienica” obejrzeć jej sceniczną adaptację. Spektakl jest opowieścią o odchodzeniu dziesięcioletniego Oskara, któremu w ostatnich dniach życia towarzyszy wolontariuszka Róża. Przejmująca historia, symbolika scenografii, kunszt przekazu aktorskiego mocno wpłynęły na uczniowską wyobraźnię, na emocje nastolatków. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Zamku Królewskiego. Młodzież podziwiała bogactwo królewskich apartamentów oraz przykłady arcydzieł malarstwa europejskiego. Na zakończenie wyprawy odwiedziła Muzeum “Be Happy”. Nie brakowało dziecięcej radości podczas wykonywania uroczych fotografii. Spójrzcie...

Elżbieta Kacprzycka
Agnieszka Wlazło
Małgorzata Bisińska - Siara

 

WYCIECZKA DO WARSZAWY

W dniu 18.04,2023 r. uczniowie klas 5a i 5b wraz z nauczycielami: p. Beatą Czerwińską, p. Anną Kosiec i p. Moniką Gibałą wzięli udział w wycieczce do Warszawy.
Uczniowie zwiedzili Zamek Królewski, obejrzeli królewskie apartamenty oraz Salę Tronową. Mogli podziwiać piękne wnętrza w w stylu klasycystycznym, oryginalne obrazy Rembrandta oraz płótna Canaletta, które zostały wykorzystane do odbudowy zamku po zniszczeniach II wojny światowej. Uczestnicy zwiedzali Salę Senatorską, w której w 1791 roku została uchwalona Konstytucja 3 Maja. Później wszyscy przeszli na Rynek Starego Miasta, wokół którego znajdują się kamienice dawnych mieszczan oraz oficjalny symbol miasta - warszawska Syrenka.
Następnie uczestnicy spacerkiem udali się do Centrum Nauki Kopernik, które jest przestrzenią do eksperymentów, doświadczeń, obserwacji, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi.
Tutaj uczniowie mogli doświadczyć „na własnej skórze” praw nauki poprzez samodzielnie przeprowadzane doświadczenia na interaktywnych wystawach, a także uczestnicząc w warsztatach naukowych.
Po dniu pełnym wrażeń, w czasie drogi powrotnej wszyscy miło spędzili czas na rozmowach i konsumpcji w Restauracji M’C Donalds. Uczestnicy w dobrych humorach wrócili z wycieczki.

A. Kosiec
B. Czerwińska
M.Gibała

 

SPOTKANIE Z KULTURĄ

W dniu 23 marca 2023 roku klasy siódme wybrały się na wycieczkę do Radomia. Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w Urzędzie Miejskim, gdzie w Sali Koncertowej uczniowie obejrzeli spektakl pt. „Testament Konstantego Ildefonsa” oparty na tekstach K. I. Gałczyńskiego, a wystawiony przez Amatorski Teatr „PROCCENIUM”. W rolę narratora czyli  samego poety K. I. Gałczyńskiego wcielił się nauczyciel z naszej szkoły, pan Konrad Gałka, który po bardzo ciekawym przedstawieniu został nagrodzony gromkimi brawami i kwiatami. Wszyscy aktorzy zostali również obdarzeni przez naszych uczniów tulipanami.
Następnie, korzystając z pięknej wiosennej pogody cała grupa przeszła do Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Po drodze mieliśmy kilka przystanków: przy pomniku Jana Kochanowskiego, na krzesełjku obok Witolda Gombrowicza i Leszka Kołakowskiego.Kolejnym punktem naszej bardzo kulturalnej wycieczki było obejrzenie wystawy „Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia” oraz wystawy przyrodniczej w radomskim muzeum. 
Po bardzo ciekawej i udanej wycieczce wszyscy w doskonałych nastrojach wrócili pod opieką pań: Doroty Bujak, Agnieszki Wlazło i Małgorzaty Bisińskiej-Siary do Wolanowa.

Małgorzata Bisińska-Siara

 

Filmowe Walentynki

„Kochać, to nie znaczy patrzeć na siebie nawzajem,
Lecz patrzeć razem w tym samym kierunku”

Antoine de Saint Exupery

W dniu 10 lutego 2023r. uczniowie klas 6b, 7a, 8c pod opieką p. R. Bieniek, p. D. Bujak, p. M. Bisińskiej - Siary i p. M. Zarębskiej, w ramach święta zakochanych, wzięli w „Fimowych Walentynkach” – koncercie muzyki filmowe wykonanym przez wybitnego pianistę – Maksyma Rzemińskiego i Radomską Orkiestrę Kameralną.
Muzycy zaprezentowali widowni przepiękne utwory z takich filmów, jak: „Gladiator”, „Skyfall”, „Tajemniczy Ogród”, „Duma i Uprzedzenie”, „Gra o tron”, „Niewierna”, „Pan i Pani Smith”, a na koniec koncertu utwór „Zima” Antonio Vivaldiego.
W drugiej części Filmowych Walentynek uczniowie wraz z opiekunkami obejrzeli film pt. „Avatar: Istota wody”.
Po projekcji uczestniczy wycieczki wrócili do domu i rozpoczęli wyczekiwane ferie zimowe.

Renata Bieniek

 

TRZECIOKLASIŚCI W TEATRZE

W dniu 31.01.2023r. klasa 3a i 3b pod opieką nauczycielek: p. Iwony Molendowskiej,
p. Jolanty Pielas i p. Karoliny Kucharczyk wybrała się do Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Uczniowie obejrzeli teatralną adaptację powieści F.H. Burneta pt. „Tajemniczy ogród”, będącą wzruszającą opowieścią o przyjaźni, która potrafi odmienić smutną rzeczywistość i przywrócić radość życia.
Nastrojowa muzyka, barwne kostiumy i niezwykła scenografia spektaklu przeniosły widzów do ogromnego, pustego i mrocznego domu oraz do otaczającego go zaniedbanego ogrodu, skrywającego bolesną tajemnicę. Przedstawienie spotkało się z entuzjastycznym odbiorem, a aktorów nagrodziliśmy gromkimi brawami.

Karolina Kucharczyk

 

Sunday the 10th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.