Zwiedzaliśmy jeden z pierwszych dwunastu obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO

"Kto podróżuje, ten dwa razy żyje"
(Hans Christian Andersen).

W dniu 12 października 2016 roku uczniowie klas Ic, IIc, IId, IIIb oraz IIId pod opieką pań: R. Bieniek, D. Bujak oraz M. Kuśmierczyk wzięli udział w wycieczce do Wieliczki i Krakowa.
Głównym celem wyprawy było poznanie kolejnych obiektów w Polsce, wpisanych na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, czyli Kopalni Soli w Wieliczce i Starego Miasta w Krakowie.
Podczas tej jednodniowej wędrówki uczniowie wzięli udział w żywej lekcji:

• geografii - poznając przeszłość geologiczną i piękne krajobrazy okolic Wieliczki i Krakowa;
  • historii – dowiadując się podczas spaceru podziemnymi korytarzami w kopalni w Wieliczce o ogromnym znaczeniu soli w dawnych czasach i poznając historię Polski oraz jej władców w trakcie zwiedzania katedry na Wawelu, jak też historię najstarszego w Polsce i jednego z najstarszych w Europie uniwersytetów - Uniwersytetu Jagiellońskiego - poprzez zwiedzanie Collegium Maius. Ponadto mogli poznać legendę o smoku wawelskim i obserwować, jak on zieje ogniem;
  • sztuki i religii – podziwiając solne obrazy, żyrandole, kaplicę św. Kingi, obrazy w katedrze na Wawelu i w Kościele Mariackim, style architektoniczne, ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim oraz słuchając multimedialnego koncertu w kopalni;
  • języka polskiego – poznając życie od kuchni polskiej noblistki, Wisławy Szymborskiej, w trakcie zwiedzania wystawy „Szuflada Szymborskiej”;
  • matematyki – odczytując daty w zapisie rzymskim;
  • patriotyzmu i dumy - uświadamiając sobie, że w Polsce mamy także skarby kultury, jak Kopalnia Soli w Wieliczce czy Kraków, które są celem wycieczek rzeszy zagranicznych turystów, którzy przyjeżdżają tutaj z najdalszych zakątków świata;
  • koleżeństwa i kształtowania umiejętności aktywnego i efektywnego spędzania czasu wolnego.

Renata Bieniek

A oto sprawozdanie uczennicy klasy III D:

W środę, 12 października 2016 r. odbyła się jednodniowa wycieczka do Wieliczki i Krakowa. Pojechały na nią uczniowie z klas 3d i 2d oraz kilka osób z innych klas wraz z opiekunami: Paniami Renatą Bieniek, Małgorzatą Kuśmierczyk i Dorotą Bujak.

Z Wolanowa wyjechaliśmy bardzo rano. Po kilkugodzinnej podróży byliśmy już w Wieliczce. Na miejscu czekał już pan przewodnik, który oprowadził nas po kopalni. Mogliśmy zobaczyć wykute z soli komory, podziemne jeziora oraz unikalne solne rzeźby.

Po zwiedzaniu kopalni, udaliśmy się do Krakowa. Tam również czekała już na nas pani, z którą wspólnie, choć w małej części, mogliśmy zwiedzić miasto. Zobaczyliśmy najpierw Katedrę na Wawelu, łącznie z kryptami i wieżą, na której znajduje się Dzwon Zygmunta. Odwiedziliśmy również Muzeum Narodowe w Krakowie, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć wystawę pt. „Szuflada Szymborskiej”. Ciekawym przedmiotem w „Szufladzie” jest zaprojektowana przed Noblistkę  komoda, w której przechowywała m.in. fotografie. Szuflady, pudełka, schowki regały, z jakich składa się ekspozycja, wzbudzały naszą ciekawość.
Na własne oczy mogliśmy też obejrzeć Ołtarz Wita Stwosza, który znajduje się w kościele Mariackim w Krakowie.
Pod koniec dnia, udaliśmy się do McDonald’a, po zjedzeniu posiłku wyruszyliśmy do domu.

Wiktoria Gibała

Sunday the 5th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.